SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Josef Pleskot

(*1952) architekt, narozený 3. prosince 1952 v Písku, studoval na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze, absolvoval v roce 1979, do roku 1990 byl zaměstnán na Krajském projektovém ústavu v Praze, v roce 1991 založil AP- Atelier.

Od 90. let 20. století je počítám mezi nejrespektovanější české architekty, v anketě časopisu Reflex získal titul nejvýznamnější osobnosti české architektury pro léta 1990–2009. V zahraničí je znám jako představitel české tvorby a laureát mnoha odborných ocenění. Z těch českých zmiňme Grand Prix. Pleskotova tvůrčí inspirace pramení především z moderní české tradice, v 80. letech byl významněji ovlivněn postmodernistickými a nefunkcionalistickými směry. Tvorba je charakteristická širokým záběrem, který se dotýká například problematiky veřejného prostoru a možností revitalizace sídlišť. Ze slavnějších děl zmiňme především stezku v Jelením příkopu a průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, projekt radnice v Benešově, vilový dům ve Vraném nad Vltavou, budovu Palmovka Park v Praze-Libni, úpravy nábřeží řeky Loučné, obytné domy v Litomyšli a rekonstrukci zámeckého pivovaru tamtéž, areál ČSOB v Praze-Radlicích, vinařství Sonberk, projekt konverze Vítkovických železáren a rekonstrukce kláštera dominikánů v Husově ulici v Praze.

Názory k architektovi

Ke architektovi nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník