SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavné vily Zlínského kraje

Děkujeme
za podporu
a spolupráci

Ministerstvo pro místní rozvoj

Zlínský kraj

Kroměříž

Zlín

Valašské Meziříčí

Rožnov pod Radhoštěm

Napajedla

Bystřice pod Hostýnem

Valašské Klobouky

Vsetín

Uherské Hradiště

partneři

AM Interiér a.s.

Zlínstav

Český kutil.cz, s.r.o.

PLANstudio, spol s.r.o.

Nadace Tomáše Bati

Industria

KKS.

Strabag

UnitedBakeries

pořadatelé

Muzeum Kroměřížska

mediální partner

ČRo Brno

Estate

Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT
Vyšla: 7.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Popis knihy

Zlín, Luhačovice, Valašské Meziříčí, Kroměříž, Uherské Hradiště, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Bystřice pod Hostýnem a další, to jsou místa, na která se vypravíme v publikaci Slavné vily Zlínského kraje a na stejnojmenné výstavě. Můžeme zde spatřit díla moderní vilové architektury, vzniklá během více než sta let. Výstava bude otevřena ve Zlíně a v dalších městech a obcích kraje.

Architektury Zlínského kraje je mnohem rozmanitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Svá díla zde zanechali vynikající architekti zvučných jmen a mnozí další, jejichž jména většině z nás mnoho neřeknou. O Baťově vile od J. Kotěry bylo již dost napsáno. Známé jsou také vily ředitelů firmy Baťa - H. Vavrečky, D. Čipery, F. Maloty, J. Hlavničky od V. Karfíka. Bohatá je nabídka luhačovických vil od D. Jurkoviče, B. Fuchse, L. Šlapety a dalších architektů. Plesníkovy zlínské vily pro cestovatele M. Zikmunda a J. Hanzelku, nebo vila pro skladatele Z. Lišku z druhé poloviny XX. století patří dnes již rovněž k uznávaným hodnotám moderní české architektury. A to jsme se ještě nezmínili o hodnotných realizacích F. L. Gahury, H. Gessnera a dalších známých i méně známých architektů.

Příběhy vil Zlínského kraje, to je mozaika příběhů, životů a dějů jejich architektů a stavebníků, to jsou desítky nejen zasvěcených a odborně fundovaných, ale především přitažlivých vyprávění. Nejsou to jen jména architektů, kteří proměnili třeba někdejší z počátku XX. století malé valašské městečko Zlín ve skutečnou galerii moderní architektury, nebo architekti, kteří vtiskli osobitou tvář lázeňským Luhačovicím. Hodnotné realizace vilové architektury najdeme v dalších místech kraje.

Autorský tým publikace i stejnojmenné výstavy tvoří Vladimír Šlapeta (editor), Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka.

K jejímu vydání a realizaci výstavní expozice spojili své síly umělecká agentura FOIBOS, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži. Záštitu nad publikací i stejnojmennou výstavou převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Patronát nad celým projektem Slavné vily Čech, Moravy a Slezska převzali manželka prezidenta republiky Livia Klausová, ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a Ministerstvo kultury ČR.

Zaslání či vyzvednutí knihy

Paušální balné a poštovné: 80,- Kč.
Osobně lze vyzvednout v Trmalově vile.

TOPlist SEO Rozcestník