SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavné vily Moravskoslezského kraje

Děkujeme
za podporu
a spolupráci

Ministerstvo pro místní rozvoj

Moravskoslezský kraj

Statutární město Ostrava

Statutární město Opava

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz

Bruntál

Frýdlant nad Ostravicí

Krnov

Nový Jičín

Ostravice

Příbor

Vrbno pod Pradědem

partneři

Armostav Místek s.r.o.

Alfa plastik, a.s.

Démos trade, a.s.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

Český kutil.cz, s.r.o.

Krnovská škrobárna spol. s r.o.

NPÚ, Územní odborné pracoviště v Ostravě

Obec Architektů

PLANstudio, spol s.r.o.

Šmíra - Print, spol s.r.o.

pořadatelé

Galerie výtvarného umění v Ostravě

mediální partner

ČR Ostrava

Estate

Jindřich Vybíral, Vladimír Šlapeta, Naďa Goryczková, Martin Strakoš

Publikace o staré i současné architektuře severní Moravy a Slezska, výjimečných vilách a slavných lidech, jejichž životní příběhy spolu souvisejí...

OBJEDNAT
Vyšla: 29.9.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-09-4
299.00 Kč

Popis knihy

Bruntál, Frýdek-Místek, Krnov, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Vrbno pod Pradědem a další, to jsou místa a obce, do nichž se vypravíme s knihou Slavné vily Moravskoslezského kraje. Historizující stavby i první výhonky moderny vyrůstaly z inspirace samotným srdcem habsburské monarchie.

Nebylo divu, vždyť se zde uplatnili Vídní a zpětně Vídeň formující tvůrci jako Josef Hoffmann, Leopold Bauer, Otto Prutscher nebo dvojice Franz von Kraus a Josef Tölk. Nezůstali však osamoceni, neboť přejímali nové módní trendy. Průlom v dosavadní podobě střední Evropy po I. světové válce ovšem proměnil i architektonickou scénu. Na jedné straně dozníval vliv výše zmíněných osobností, spojených s předválečnými elitami. Současně dozrávala nová klientela, silná střední třída, a s ní spojená mladá generace architektů jako Karel Kotas, Jacques Groag, Otto Reichner nebo bratři Šlapetové. Navzdory novým politickým hranicím však proces kulturního prolínání nebyl přerušen. Vedle doznívajícího vlivu Vídně se nově prosazovala česká centra - Brno a Praha a neobvykle silně – v díle bratří Šlapetů – tehdy německá Vratislav. V epoše od konce druhé světové války do počátku 90. let se téma vily stalo z dějinných příčin okrajovou záležitostí, ale i tehdy vznikaly důvtipné domy, jakými jsou například stavby od Emila Přikryla v Bílovci. K renesanci vily jako architektonického tématu došlo v Moravskoslezském kraji teprve od druhé půle 90. let minulého století.

Autorský tým publikace tvoří Jindřich Vybíral (editor), Vladimír Šlapeta, Naďa Goryczková, Martin Strakoš. K jejímu vydání spojili své síly umělecká agentura Foibos a Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě. Záštitu nad publikací i výstavou převzal hejtman Moravskoslezského kraje Ing. Evžen Tošenovský.

Patronát nad celým projektem Slavné vily Čech, Moravy a Slezska převzali manželka prezidenta republiky Livia Klausová, ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a Ministerstvo kultury ČR.

Zaslání či vyzvednutí knihy

Paušální balné a poštovné: 80,- Kč.
Osobně lze vyzvednout v Trmalově vile.

TOPlist SEO Rozcestník