SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Výstava chorvatského fotografa Zdenko Zjačiće

FOIBOS - 3. 4. 11:29
Výstava chorvatského fotografa Zdenko Zjačiće

V sobotu 13.4. se od 16 hodin uskuteční vernisáž výstavy fotografií Zdenko Zjačiće. Představeny budou dva soubory s názvy: Portreti u kamenu a Rijeka Krka. V rámci vernisáže bude také pokřtěna nová publikace Daniely Karasové Geneze designu nábytku.

Zdenko Zjačić se narodil 26. listopadu 1941 v Šibeniku. V rodném městě absolvoval gymnazium a v roce 1966 byl diplomován jako strojní inženýr na fakultě strojírenství a stavbě lodí v Zahřebu. Po 40ti letém působení v oboru odešel do důchodu koncem roku 2006.

Fotografií se zabývá od roku 1958 jako amatér, přičemž stále sleduje a aplikuje nové směry a to jak v oblasti fotografické techniky, tak ve výrazovém pojetí fotografie. Přesto zůstává stále věren své první fotografické lásce –klasické černo-bílé fotografii snímané na středním formátu 6x6 a 6x9 cm. Pokud jde o tématiku, je zaměřen na Šibenik s jeho zákoutími, uličkami a průchody, krajinu s obzvláštním zaměřením na řeku Krku, a též na portrét. Měl čtyři samostatné výstavy a často se účastní skupinových výstav fotografů:

Světla mého města (Svjetla mojega grada)
1997 Šibenik
1997 Třebíč, Česká republika
1998 Záhřeb
1999 Voiron, Francie

Rytmus zrodu (Ritam iskona)
1998 Šibenik

Portréty (Portreti) renesanční hlavy Juraje Dalmatince na slavné katedrále v Šibeniku
2009 Šibenik

Tvary života (Forma viva) k 27.výročí vyhlášení národního parku Krka
2012 Šibenik

Ve fotoklubu Šibenik aktivně pracuje od roku 1980 a je jeho předsedou. Kromě této funkce je členem kontrolního výboru ve Svazu fotografů Chorvatska.

V Trmalově vile se tento fotograf představí od 14.4. do 29.4.
Vernisáž proběhne v sobotu 13.4. od 16 hodin.

Další významnou akcí v rámci vernisáže bude křest nové publikace Daniely Karasové, kurátorky sbírky nábytku Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Bohatě ilustrovaná publikace s názvem Geneze designu nábytku zaznamenává příběh moderního designu počínaje obdobím biedermeieru v 1. polovině 19. století až do konce 20. století. Poskytuje ucelený pohled na moderní historii nábytkové tvorby v českých zemích v kontextu světového vývoje, včetně individuálního autorského designu. Představuje nejvýznamnější tvůrce-designéry a osudy výrobců či institucí a přibližuje uměleckohistorické kontexty nábytkové tvorby, její stylová východiska a materiálové i technické podmínky. Významnou součást tvoří medailony osobností českého a světového designu nábytku. Kniha zároveň slouží jako katalog studijního depozitáře nábytku 19. a 20. století, který je zpřístupněn na zámku v Kamenici nad Lipou.

Těšíme se na vás v Trmalově vile v sobotu 13.4. v 16 hodin!

Výstava bude otevřena
od 14.4. do 29.4. 2013
út-pá 10-17
so-ne po domluvě

vstupné 40,-/20,-

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1.3
(hodnotilo 4 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník