- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Brno
- Patočkova vila
Patočkova vila
FOIBOS - 1. 6. 14:13
Volně stojící jednopatrová stavba je součástí vilové kolonie Pod vodojemem, jejíž zastavovací plán vypracoval Jindřich Kumpošt.
Informace o vile
Kaplanova 11, čp. 279, Brno 1-Stránice
Stavebník: Marie a Josef Patočkovi
Architekt: Jiří Kroha
Sloh: funkcionalismus
1935 - 1936
Volně stojící jednopatrová stavba je součástí vilové kolonie Pod vodojemem, jejíž zastavovací plán vypracoval Jindřich Kumpošt. Je situována ve svahu, upraveném před jižním průčelím jako terasová zahrada s bazénem. Suterén obsahuje garáž, prádelnu, sušárnu a sklepy. Za kancelářskou místností při vstupu následuje v plné hloubce přízemí celistvý prostor, výškově a náznakově dělený na obytnou síň, jídelnu a společenskou místnost. Uprostřed se prostor rozšiřuje o prosklené rizality zimní zahrady na východě a kuchyně s příslušenstvím na protilehlé straně. Kroha zde osobitým způsobem spojil Le Corbusierův princip průběžné haly s Loosovými prostorovými kaskádami. V patře s rovnou střechou se nacházejí ložnice s přístupem na balkon pod razantně vyloženou markýzou, lázeň, šatny a pokoj pro hosta. Dům obsahuje řadu výjimečných materiálových a technologických řešení. Ocelové nosníky stropů v přízemí jsou obloženy dřevem a imitují tak trámový podhled, ocelové sloupy s opaxitovými obklady slouží jako osvětlovadla. Prostor obytné síně vymezuje nízká skleněná vitrína, kterou prochází chromované zábradlí, jež má současně funkci radiátoru ústředního topení. Stavebník se zabýval obchodem s kůžemi, disponoval dostatečnými prostředky a ponechal volnou ruku architektovi, jenž ještě během výstavby prováděl dílčí změny proti původnímu plánu. Patočkova vila představovala jedinou Krohovu realizaci v průběhu celých třicátých let. Svědčí o tom, že Kroha nikdy nepřestal pokládat architekturu za umění a usiloval vždy o to, aby se byt stal „prostorovou a kulturní základnou, ve které naleznou živnou půdu právě ony síly, vlastnosti a procesy, které nejsou jen povinnostmi, nýbrž výrazem přirozené, individuální svobody“. /J. S.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila