SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Víkendový dům

FOIBOS - 1. 6. 16:16
Víkendový dům

Při úpatí Mniší hory byl architektem Josefem Poláškem realizován dům, jehož celková koncepce připomíná svými rysy a využitím „přímořské bungalovy“ z pobřeží francouzské Riviéry.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 8.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Josef Polášek
Komínská 17, čp. 564, Brno 13-Bystrc
Stavebník: JUDr. Vojtěch Kyjovský
Architekt: Josef Polášek
1936 - 1937
Při úpatí Mniší hory byl architektem Josefem Poláškem realizován dům, jehož celková koncepce připomíná svými rysy a využitím „přímořské bungalovy“ z pobřeží francouzské Riviéry. Iluze moře je evokována atmosférou blízké Brněnské přehrady. Víkendový dům JUDr. Vojtěcha Kyjovského (1884 - 1948), významné osobnosti politické, hospodářské a kulturní sféry první republiky, tak patří k ojedinělé realizaci v Poláškově tvorbě. Přízemní objekt, zasazený do rozlehlé zahrady s okrasnou i užitkovou funkcí, v němž byl doveden do důsledků „stereotomní“ princip pravoúhlého prokrajování stavebního objemu, je obohacen křivkou terasy, efektně a elegantně probíhající přes celou šíři průčelí. Členění hmoty svědčí o důležitosti role, kterou v architektově výtvarné kalkulaci hrály tmavé plochy vržených stínů stavby. V suterénu se nacházel byt domovníka, garáž a úložné prostory. Zvýšené přízemí pojalo vstupní halu, prosvětlenou vertikálním pásem strukturovaných kulatých luxferů, z ní vedly samostatné vstupy do kuchyně, pokoje služebné a obývacího pokoje, k němuž přiléhala chodba. Odtud byly vstupy do jednotlivých ložnic členů rodiny i do pokoje hosta. Umožňovala rovněž vejít na terasu a bočním schodištěm sestoupit přímo k bazénu. Interiér, převážně vybavený volným i vestavěným nábytkem Spojených UP závodů (architekt Jindřich Halabala), dokládal, jak věcná funkčnost může být v rovnováze s estetickou složkou včleněnou do jednoduchých tvarových, prostorových, barevných i materiálových vztahů. K dokonalému výsledku napomohla i souhra a porozumění obou hlavních protagonistů - schopného architekta a osvíceného stavebníka. /J. Ch.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník