SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Herminy Ripkové

FOIBOS - 1. 6. 15:25
Vila Herminy Ripkové

Stavba představuje nejromantičtější a zároveň dominantní objekt vilového letoviska, jež vyrůstalo od začátku poslední třetiny 19. století v údolí Svratky.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 8.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Veslařská 244, čp. 345, Brno 12-Pisárky
Stavebník: Hermine Ripková von Rechthofen
Architekt: August Prokop
1883 - 1885
Stavba představuje nejromantičtější a zároveň dominantní objekt vilového letoviska, jež vyrůstalo od začátku poslední třetiny 19. století v údolí Svratky. Asymetrickou dispozici vily, obracející se průčelím k řece, rozvinul architekt August Prokop (1838 - 1915) kolem hranolové věže s jehlancovou střechou, jejíž vertikálu podtrhl štítem rizalitu a dekorativně pojatými komínovými tělesy. Zvýšené přízemí pojal jako piano nobile s hlavním prostorem jídelny a s předloženou terasou, přístupnou kamenným dvouramenným schodištěm. Na jídelnu navazoval vpravo kuřácký pokoj ve věži, spojený s terasovou verandou. Na opačné levé straně se nacházela místnost k posezení s přiléhajícím skleníkem. Hlavní podlaží obsahovalo ještě tři ložnice, koupelnu a schodiště na půdu, zčásti vyplněnou dalšími třemi pokoji. Hospodářské vybavení - kuchyně, spíž, prádelna, sklepy a grotta s lodžií pod terasou - zaujímaly spolu s bytem zahradníka a pokojem pro služebnou suterén. Výraznou plasticitu vily umocňuje diamantové bosování, četné architektonické detaily i kontrastní barevnost: fasádní plochy měly červené a architektonické články šedé omítky. Podle dobového svědectví se musel architekt vyrovnat s náročným stavebním programem, i když měl k dispozici poměrně omezené finanční prostředky. Dominantní efekt vily dosáhl jejím pročleněním a živou siluetou. Stavebník současně nárokoval pojetí ve formách německé renesance. Tento požadavek nebyl v rozporu s celkovou dobovou tendencí, jež ze stylových, ale i nacionálních důvodů opouštěla kosmopolitní italizující neorenesanci a nahrazovala ji inspirací severskou renesancí nebo manýrismem. Nicméně z dispozičního řešení vily se zcela nevytratila ani jižní koncepce bydlení. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

9.12. 11:37Nový
19.10. 23:24Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník