SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Žáčkův rodinný dům

FOIBOS - 1. 6. 16:08
Žáčkův rodinný dům

Vedle Dušana Jurkoviče, Jindřicha Kumpošta, Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška představoval Eduard Žáček dalšího architekta v Brně, jenž začlenil do vlastního domu architektonickou kancelář a spojil tak obytnou funkci s provozní.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 8.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Lipová 17, čp. 549, Brno 1-Staré Brno
Stavebník: Marta a Eduard Žáčkovi
Architekt: Eduard Žáček
Sloh: purismus
1934 - 1935
Vedle Dušana Jurkoviče, Jindřicha Kumpošta, Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška představoval Eduard Žáček dalšího architekta v Brně, jenž začlenil do vlastního domu architektonickou kancelář a spojil tak obytnou funkci s provozní. S orientací uličního průčelí k severu se vyrovnal tím, že na tuto stranu umístil v přízemí kuchyni s příslušenstvím a pokoj hosta, zatímco velký obytný pokoj se zimní zahradou a dětským koutem a přilehlou jídelnu situoval na jih a východ s přístupem na balkon a do zahrady. V patře byla severní strana výhodná pro prostorný ateliér, sousedící s účtárnou a kanceláří šéfa, které byly přístupné samostatným bočním schodištěm. Ložnice s dámským pokojem a další pokoj, oddělené od pracovní zóny, se opět obracely na jih a východ. Tak jako přízemí mělo i patro zahradního průčelí téměř v plné šíři balkon. Dům zaujme nejen účelnou dispozicí, ale stejně tak i architektonickou formou, která je v dokonalém souladu s provozními požadavky. Pozoruhodné je stereometrické pročlenění uliční a zahradní fronty do několika prostorových plánů, stejně jako poměr velkoryse prosklených ploch k plnému zdivu. Eduard Žáček (1899 - 1973) byl jedním z prvních pěti studentů, kteří v roce 1925 absolvovali Odbor architektury a pozemního stavitelství České vysoké školy technické v Brně a kteří spolu s následujícími absolventy vytvořili mladší generaci brněnské architektonické avantgardy. Od počátku působil jako samostatný architekt, zaměřený především na projektování rodinných, příležitostně i nájemných domů, školních budov a spořitelen. Koncepce jeho vlastního domu navazuje na Le Corbusierovy puristické vily dvacátých let; nejblíže má k vile Stein v Garches. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník