SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Borise Čepka

FOIBOS - 11. 5. 22:00
Rodinný dům Borise Čepka

Na Krumlovském předměstí v Českých Budějovicích si v 60. letech 20. století postavil vlastní rodinný dům architekt Boris Čepek.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

S. K. Neumanna 26, České Budějovice
Stavebník: Boris Čepek
Architekt: Boris Čepek
Sloh:
1963 - 1969
Na Krumlovském předměstí v Českých Budějovicích si v 60. letech 20. století postavil vlastní rodinný dům architekt Boris Čepek. Stavba ve tvaru dlouhého úzkého hranolu se hlavním průčelím obrací k řece. Přízemí měl původně dům z velké části volné. Dlouhý kvádr prvního patra architekt usadil na úzký kvádr přízemí a ze stran ho podepřel volnými stěnami. Hranolovou hmotu patra opticky odděloval od střechy výžlabek. Vše mělo napomoci dojmu architektury vznášející se nad zahradou. Idea stavby plující ve výšce patřila k důležitým tendencím v české špičkové architektuře 60. let. Ve světě se se stejnou myšlenkou setkáváme už dříve v utopických projektech francouzského architekta-vizionáře Yony Friedmana. Inspiraci pro pojetí svého domu však Čepek hledal i ve starších Le Corbusierových koncepcích z 20. let, hlavně v myšlence domu na sloupech („pilotis“); a v takzvaném „volném půdorysu“. Tato druhá Le Corbusierova myšlenka ovlivnila hlavně interiér Čepkova domu a jeho dispozici. Na „volném půdorysu“ se rozvinul především kontinuální prostor prvního patra. Jakési ostrovy tvořil v tomto prostorovém proudu obývací pokoj, jídelna, kuchyně a pracovny. Původní přízemí obsahovalo pouze technické zázemí a schodiště do prvního patra. V 70. letech se však původní podoba domu začala měnit. Volné prostory přízemí architekt uzavřel, aby je mohl využít jako garáž a dílnu. Nedávno se dům dočkal zateplení, čímž se setřel jeden z jeho charakteristických prvků - odstup střechy od hmoty prvního patra. Jakkoli se však dnes stavba liší od své původní podoby, lze ji přesto stále pokládat za ojedinělý příklad rodinného domu, v němž domácí architektura 60. let zčerstva reagovala na nejprogresívnější tendence ve světě.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile


Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník