SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Johanna Nepomuka Krale

FOIBOS - 17. 4. 22:00
Rodinný dům Johanna Nepomuka Krale

Po zprovoznění tratě Číčenice-Vodňany-Bavorov-Prachatice v roce 1893 vyrostla na přelomu 19. a 20. století naproti nádraží v Prachaticích budova skladiště, k níž se váží osudy firmy J. N. Kral.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Nádražní 364, Prachatice
Stavebník: Johann Nepomuk Kral
Architekt: Fritz Reichl
Sloh: kubismus
1931 - 1932
Po zprovoznění tratě Číčenice-Vodňany-Bavorov-Prachatice v roce 1893 vyrostla na přelomu 19. a 20. století naproti nádraží v Prachaticích budova skladiště, k níž se váží osudy firmy J. N. Kral. V roce 1931 firma provozovala v Prachaticích velkoobchod koloniálním zbožím, nákladní autodopravu a továrnu na sladovou kávu. Obchodní úspěchy umožnily majiteli firmy vybudovat v letech 1931-1932 v sousedství skladiště rodinný dům, pod jehož projekt se podepsal vídeňský architekt Fritz Reichl, absolvent vídeňské techniky. Reichl navrhl prostou kubickou hmotu, z níž vystupuje pouze přízemní kubus arkýře na jižní a verandy na východní straně. Pod vlivem Loosovy zásady klasického souměrného pojetí hlavního průčelí komponoval Reichl obě pohledově se uplatňující fasády jako osově souměrné, s pravidelně rozmístěnými výsuvnými „anglickými” okny – oblíbeným Reichlovým prvkem. Naproti tomu podobu průčelí severního utvářela v souladu s Loosovou koncepcí tvarově bohatá kompozice okenních otvorů různých velikostí a tvarů, která vypovídá o rozdílech ve funkci jednotlivých prostor. V roce 1939 Fritz Reichl kvůli svému židovskému původu emigroval do Turecka, v roce 1946 do USA, kde získal místo v kanceláři přítele ze studií Richarda Neutry v Los Angeles. V roce 1950 si tam založil vlastní ateliér Reichl & Starkman. O dalších osudech členů rodiny Kralovy mnoho nevíme. Jako další německé obyvatelstvo byli zřejmě Kralovi po druhé světové válce odsunuti z Československa. Od těchto nepovzbudivých životních příběhů se neliší ani osudy rodinného domu. Po druhé světové válce se využíval k různým účelům, řadu let sloužil jako mateřská škola, v posledních letech jako školní družina. Dnes mu bohužel hrozí demolice.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile


Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník