- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Jihočeský
- Vila Jana a Antonie Novotných
Vila Jana a Antonie Novotných
FOIBOS - 20. 3. 23:00
Manželé Jan a Antonie Novotní pověřili v roce 1913 vypracováním projektu své vily architekta Theodora Petříka.
Informace o vile
Příběnická 1105, Tábor
Stavebník: Jan a Antonie Novotní
Architekt: Theodor Petřík
Sloh: český kubismus
1913 - 1914
Manželé Jan a Antonie Novotní pověřili v roce 1913 vypracováním projektu své vily architekta Theodora Petříka. O Janu Novotném víme, že ve vile po první světové válce provozoval jeden z největších krejčovských závodů v Táboře. Architekt Petřík byl táborský rodák a uznávaný expert v otázkách souladu nových staveb s historickým prostředím. V projektu vily pro manžele Novotné, která stojí v sousedství památkově cenné Bechyňské brány a hradu Kotnova, Petřík bohatě uplatnil svou specializaci. Nedlouho předtím rozvířili debatu o nutnosti souladu novostaveb s historickým kontextem architekti sdružení v Klubu Za starou Prahu. A protože titíž architekti dospěli kolem roku 1911 ke krystalickým tvarům kubistické architektury, není divu, že Petřík se ve svých táborských úlohách inspiroval nejen jejich požadavkem na kontextuálnost novostaveb, nýbrž i kubistickým tvaroslovím, které se u vily manželů Novotných projevilo v kosočtvercových rámech a pyramidkových ozdobách obou jejích štítů i v jiných detailech. Díky těmto kubistickým prvkům se vila manželů Novotných stala jediným zástupcem českého kubismu v jižních Čechách před první světovou válkou. Theodor Petřík považoval za nutné, aby u domu na dohled od slavných táborských památek potlačil jeho velikost. Použil k tomu několik optických klamů. Mansardovou střechu na bocích vily například spustil co nejvíce dolů, aby vila působila dojmem přízemní stavby. Zdůraznil též souběžnost hřebene střechy s hřebenem Bechyňské brány. Nenápadnost stavby měla podpořit i střídmost dekorací na jejím zevnějšku. Dnes slouží vila zčásti k obývání a zčásti k podnikání svých nových majitelů.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila