SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Jana Chomutovského

FOIBOS - 14. 4. 00:00
Vila Jana Chomutovského

Funkcionalistickou vilu v Novákově ulici navrhl pro sebe a svou ženu Jožku významný český architekt, rodák z Tábora Jan Chomutovský.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Novákova 1624, Tábor
Stavebník: Jan Chomutovský
Architekt: Jan Chomutovský
1931 - 0
Funkcionalistickou vilu v Novákově ulici navrhl pro sebe a svou ženu Jožku významný český architekt, rodák z Tábora Jan Chomutovský. Chomutovský měl ateliér v Praze, kde vystudoval Školu architektury Akademie výtvarných umění u Jana Kotěry, a nacházel v hlavním městě zakázky. Koncem 20. a počátkem 30. let dosáhl Chomutovský úspěchů i v Táboře a táborském regionu. V roce 1926 zvítězil v soutěži na projekt spolkového domu Lužnického svazu elektrárenského v Táboře (spoluautor František Novoveský), v roce 1929 se v rodném městě proslavil jako projektant úspěšné Jihočeské výstavy (spoluautor Theodor Petřík), v letech 1930-1931 postavil hlavní budovu lázní v Bechyni, dnešní dům Jana. Projekt i stavební provedení vily Jana Chomutovského pocházejí z roku 1931. Podle funkcionalistického pravidla „forma sleduje funkci“ určil členitou vnější formu domu jeho vnitřek se svými účely. Strohý, hranolovitý zevnějšek funkcionalistické stavby, stupňovitě komponovaný, změkčují jen oblé tvary terasy v přízemí a oblé nároží garáže. K působivým detailům rovněž patří vsazení trojdílného okna nad vstupem přesně do líce fasády, ba i vysunutí vertikálního okna schodiště až před líc, což navozuje dojem velmi tenkých zdí. Interiér vily se ve všech podlažích spojoval s exteriérem terasami. Na její plochou střechu architekt umístil obytnou terasu pro slunění, prvek pro funkcionalismus příznačný. To vše řadí vilu Jana Chomutovského k prvotřídním projevům funkcionalismu v jižních Čechách. Kolem domu architekt zřídil okrasnou zahradu členěnou terasami. Zahradu obepíná moderní drátěný plot na betonové podezdívce a s betonovými sloupky. Dům dodnes slouží k obytnému účelu. V padesátých letech vlastnil jeho polovinu městský národní výbor. V roce 1967 vilu zakoupili soukromí vlastníci, kteří ji obývají dodnes.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

6.4. 20:54Nový
21.4. 20:32Nový
16.4. 16:24Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník