SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Jana Příbrského

FOIBOS - 5. 5. 00:00
Vila Jana Příbrského

MUDr. Jan Příbrský dosáhl postavení nejvýznamnějšího specialisty v oboru gynekologicko-porodnické péče v celém Československu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Boženy Němcové 52, České Budějovice
Stavebník: Jan Příbrský
Architekt: Bedřich Adámek
1938 - 1939
MUDr. Jan Příbrský dosáhl postavení nejvýznamnějšího specialisty v oboru gynekologicko-porodnické péče v celém Československu. V několika málo letech po příchodu do Českých Budějovic v roce 1934 zde dokázal vybudovat moderní gynekologicko-porodnické pracoviště. Díky vynikajícím konexím se Příbrský zasloužil o rozšíření komplexu budějovické nemocnice o další budovy. Nové stavby v areálu nemocnice vyprojektoval pražský specialista na nemocniční budovy Bedřich Adámek. Právě jemu Příbrský zadal i návrh své vily. Od běžné podoby funkcionalismu se vila liší svým tradicionalistickým, až romantickým vyzněním. Navozuje je celková uzavřená a bloková forma, která vytváří z domu pevné, bezpečné místo pro rodinu, a jeho rustikální prvky, například kovové lucerny nad vstupy, hrubě opracovaný pískovcový sokl domu nebo škrábaná omítka. Romantickou atmosféru zemí na jihu Evropy připomínala podoba nízké valbové střechy kryté vlnitou krytinou. Pro Příbrského Adámek navrhl i zahradu, kterou obepíná plot z hrubě otesaných pískovcových kvádrů. Uvnitř se dům skládal ze dvou oddělených částí, veřejné a soukromé. Nezvyklé dvoupatrové schéma vily vyplývalo z faktu, že téměř celé přízemí sloužilo Příbrského soukromé lékařské praxi. První a druhé patro pak zabíral velkoryse pojatý primářův byt.Primářova rodina vilu obývala do konce druhé světové války, poté se však stala terčem perzekucí. Vše vyvrcholilo v roce 1960 procesem u Lidového soudu, který Jana Příbrského poslal na tři roky do vězení. Do „nadměrných metrů“ uvnitř domu se nastěhovali nájemníci, jeho prostor se rozdělil na tři byty, zatímco v přízemí se usídlila dětská stomatologie. Dnes ve vile žijí potomci primáře Příbrského, přízemí se stále využívá pro lékařskou praxi.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník