SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila PhDr. Vlastislava Břízy

FOIBOS - 1. 6. 22:00
Vila PhDr. Vlastislava Břízy

Objednavatel vily na pravém břehu Vltavy přednáší o mezinárodních bezpečnostních vazbách na Karlově univerzitě v Praze a zároveň působí v Českých Budějovicích jako podnikový manažer.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

E. Pittera 15, České Budějovice
Stavebník: Vlastislav Bříza
Architekt: Martin Matiska, Petr Uhlík
Sloh:
2003 - 2005
Objednavatel vily na pravém břehu Vltavy přednáší o mezinárodních bezpečnostních vazbách na Karlově univerzitě v Praze a zároveň působí v Českých Budějovicích jako podnikový manažer. Vyzná se také v historii moderní architektury, ve které ho upoutaly stavby Adolfa Loose nebo český rondokubismus. Když začal pro svou vilu u Vltavy hledat dobrého autora, propracoval se ke svým starším vrstevníkům a jihočeským rodákům z pražského ateliéru UM, Petru Uhlíkovi a Martinu Matiskovi. Architekti vilu pojali jako kostku, z jejíž sevřené hmoty někde něco vyřízli a někde k ní něco přidali. Dosáhli tak dojmu abstraktní barevné plastiky, jak to nedávno dobře postihl pojem „archisocha“, který pro vilu u Vltavy použila polská kritička architektury Marta Lesniakowska. Jeví-li se dům zvenku jako kompaktní a pevná hmota, po vstupu dovnitř se zážitek návštěvníka úplně změní. Místo hmoty tu totiž zavládne prostor, bohatost průhledů a odhmotněnost stěn ze skla a obarveného betonu. Rozdíly ve spodních úrovních místností v prostředním podlaží a ve vzdálenostech mezi jejich podlahou a stropem se tu nepochybně řídí příkladem Raumplanu Adolfa Loose, prostoru uspořádaného do kaskády, jaký bychom našli v Müllerově vile v Praze (1928-1930) nebo v Mollerově domě ve Vídni (1928-1930) od tohoto vídeňského architekta. Charakteristický rys Raumplanu spočívá v tom, že rozmanité výšky místností se odměřují od stropu hlavního obytného podlaží, nikoliv od země, jak to bývá obvyklé ve vilách anglické moderny z konce 19. století a jak se s tím setkáme například v Benešově vile v Sezimově Ústí. Loosův Raumplan bychom proto mohli pochopit jako „anglický dům vzhůru nohama“. Stavebník vily u Vltavy v Českých Budějovicích i jeho architekti tuto povahu Loosových prostorových koncepcí dobře vytušili a při navrhování jejího interiéru toho dokázali využít.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník