SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům

FOIBOS - 26. 9. 00:00
Rodinný dům

Půdorys domu sleduje protáhlou obdélnou parcelu orientovanou ve směru sever – jih.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 6.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Kamechy, Brno-Bystrc
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt:
Sloh:
2006 - 2007
Půdorys domu sleduje protáhlou obdélnou parcelu orientovanou ve směru sever – jih. Dostatečná vzdálenost objektu od severní komunikace umožnila situovat při vstupu na pozemek samostatně stojící garáž. Hmotu stavby tvoří dvoupodlažní hranol s pultovou střechou v podélném směru, k němuž se na západě připojuje jednopodlažní nepodsklepená část lichoběžníkového tvaru. Za severním vstupem do domu následuje zádveří a za ním hala se schodištěm do patra. Z haly je přístupná kuchyně, jídelna a obývací pokoj s koutovým krbem, zapuštěný o čtyři schody níže než je vstupní úroveň domu a oknem propojený s kuchyní. Z pokoje je přístupná venkovní terasa. Severní část dispozice zaujímá hostinský pokoj se samostatným sociálním zázemím, spíž a prostor pro domácí práce. Patro vyplňuje ložnice rodičů, z níž je přístupná menší terasa s dřevěným roštem na střeše obývacího pokoje. Zbývající prostor je vyhrazen dvěma dětským pokojům, které mají tak jako rodičovská ložnice samostatnou koupelnu a WC. Dům v Bystrci představuje jeden z příkladů, jak lze tvořivě navazovat na dědictví brněnské meziválečné architektury, zejména na její racionální proud, jak jej prezentovala díla Jana Víška a židovských architektů. Tak jako psal Víšek o „jasnosti, čistotě, účelnosti, úměrnosti a přesvědčivé konstruktivní samozřejmosti“ moderních staveb, tak Tomáš Rusín v souvislosti s realizací jiného rodinného domu poznamenal, že „se našel moderně myslící investor, který dokázal uvažovat v pojmech blízkých architektům. Celý svůj život minulý i budoucí dokázal abstrahovat, uchovat a rozvíjet v pokorném a uměřeném prostoru“. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník