SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Marie a Metoděje Součkových

FOIBOS - 6. 8. 00:00
Rodinný dům Marie a Metoděje Součkových

Volně stojící přízemní vila pro sběratele umění v ulici U Parku je založena na obdélném půdorysu, z něhož v jihovýchodním nároží vystupuje pravoúhlá podélná místnost – obrazová galerie.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 6.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

 Josef Polášek
U Parku 805/2, Kyjov
Stavebník: Metoděj Souček
Architekt: Josef Polášek
Sloh:
1929 - 1930
Volně stojící přízemní vila pro sběratele umění v ulici U Parku je založena na obdélném půdorysu, z něhož v jihovýchodním nároží vystupuje pravoúhlá podélná místnost – obrazová galerie. Podle vzpomínek pamětníků dominoval prostoru galerie portrét členů rodiny stavebníka, pod nímž byly umístěny subtilní nábytkové kusy – čtyři nízká křesílka se stolkem. V celém jinak volném prostoru byla rozvěšena s citem a poučeností vybraná kolekce obrazů, grafik a akvarelů. Hlavní obytný prostor domu členily na jednotlivé funkční sektory pouze nábytkové kusy. Jídelní část byla s kuchyní „propojena“ oboustranným příborníkem s podávacím okénkem pro servírování jídel. Dům byl prvním realizovaným objektem Josefa Poláška (1899-1946) pro soukromého investora, který projektoval po návratu ze studijní cesty do Holandska, kde se inspiroval vlastním domem architekta Wegerifa poblíž Haagu. Stavebník Metoděj Souček, občanským povoláním učitel hudby (sám hrál na violoncello), byl spolumajitelem firmy Josef Souček a synové, strojírny v Kyjově. Znal se a udržoval přátelské a sběratelské kontakty s mnohými, zejména regionálními umělci, jejichž díla získával do své privátní kolekce. Původní architektův záměr, především pak jemné nuance výrazu stavby odkazující k jisté asynchronizaci vůči „hlavnímu proudu“ soudobé české tvorby, však už dnes nelze na samotné vile vysledovat. Rekonstrukce a přístavba domu z let 1969–1971 změnila exteriér a promítla se také do dispozice a využití jednotlivých místností interiéru. /K. L. – J. Ch.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

17.2. 20:21Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník