SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Alfreda Weinbergera

FOIBOS - 14. 7. 00:00
Vila Alfreda Weinbergera

Žádost o stavební povolení podal na podzim roku 1927 Alfred Weinberger, avšak o kolaudaci hotové stavby žádal o rok později jeho starší syn Fritz.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 6.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Rudoleckého 859/21,
Stavebník: Alfred Weinberger
Architekt: Armand Weiser
1927 - 1928
Žádost o stavební povolení podal na podzim roku 1927 Alfred Weinberger, avšak o kolaudaci hotové stavby žádal o rok později jeho starší syn Fritz. Bohatou židovskou rodinu, vlastnící ve Znojmě prosperující továrnu na zpracování kůží, reprezentovalo náročné vybavení interiérů, zatímco uliční průčelí působilo nenápadně. Třípodlažní dům se sedlovou střechou, dílo vídeňského architekta Armanda Weisera (1887-1933), přiléhá pravým bokem k sousední budově. Uliční fasádu člení devět čtvercových oken s mělkými arkýři a akcentuje středové okno s konvexně prohnutým balkonem s dekorativním kovovým zábradlím. Do domu se vstupovalo z levé boční strany zdvojeným proskleným vchodem. Dveře bližší k ulici vedly do bytu stavebníka, dál do dvora byl vstup do vyšších pater. V nejvyšším z nich se nacházel čtyřpokojový byt. Hlavní vchod vedl do šatny, na kterou v uliční frontě navazovala hala se schodištěm do prvního patra, pod nímž byla situována půlkruhová nika a salon. Halu s trámovým stropem, zařízenou poněkud těžkopádným nábytkem „vídeňského typu“, spojovaly se salonem dvoukřídlé dveře, opticky rozšířené dvojicí vitrín. Dominantu salonu tvořilo klavírní křídlo poblíž arkýřového okna; proti němu byl situován široký vchod do jídelny. Schodištěm z haly se vystupovalo do prvního poschodí, kde byly soukromé pokoje členů rodiny, včetně dětského pokoje s jediným balkonem domu. O konzervativním založení architekta svědčí obrácení ložnic do ulice, stejně jako „nefunkcionalistická“ fasáda, která jednotným tvarem oken nevypovídá nic o tom, co je za nimi. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník