SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Franke

- 23. 6. 00:00
Vila Franke

Na sklonku 19. století byl Tišnov vyhlášen klimatickým místem a měl se stát lázeňským a odpočinkovým střediskem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 6.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Riegrova 281, Tišnov
Stavebník: Rudolf Japp
Architekt:
1898 - 1899
Na sklonku 19. století byl Tišnov vyhlášen klimatickým místem a měl se stát lázeňským a odpočinkovým střediskem. Půvabný přírodní rámec a dobrá dopravní dostupnost byly pro tuto myšlenku ideálním předpokladem. Na konci nově vytýčené Riegrovy ulice bylo v roce 1899 dostavěno Kuthanovo sanatorium a vila Franke na jejím opačném konci se stala prvním rezidenčním objektem v této lokalitě. Stavebníkem vily byl Rudolf Japp, sládek z pivovaru v nedalekém Předklášteří. Brzy se však dostal do finančních potíží a objekt střídal majitele. V květnu 1932 vilu koupili manželé Antonín a Marie Frankeovi a upravili ji na penzion se zahradní kavárnou, který si brzy oblíbily osobnosti společenského a kulturního života. V knize hostů jsou zapsáni Jiří Voskovec a Jan Werich, Vlasta Burian, Bohuslav Fuchs, Eliška Junková, Gustav Frištenský a další. Stavba s historizujícími a secesními prvky v duchu anglických cottages s centrální halou měla cylindricky koncipovanou zimní zahradu s originálním pláštěm z polygonálních jehlancových skleněných tvárnic značky Falconniere. Na sklonku války však byla vážně poškozena a po provizorních opravách v ní byly umístěny učebny gymnázia a později sloužila jako vícebytová jednotka. V letech 1990-1992 proběhla její komplexní obnova včetně náročné úpravy zahrady. Manželé Antonín Franke ml. a Petra Frankeová vrátili vile někdejší noblesu a lesk, které sem lákají především zahraniční návštěvníky. K nejvýznamnějším patří holywoodské hvězdy Sigourney Weaverová a Sam Neil. Natáčel se zde také oblíbený televizní seriál Četnické humoresky. /D. Č. – I. Č.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník