SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Marie Budíkové

FOIBOS - 29. 8. 00:00
Vila Marie Budíkové

Vila pro Marii Budíkovou v Lipůvce patří mezi více než desítku obytných staveb, které Evžen Škarda (1905-1975), absolvent Odboru architektury a pozemního stavitelství České vysoké školy technické v Brně, během třicátých let realizoval.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 6.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Lipůvka 179, Lipůvka
Stavebník: Marie Budíková
Architekt:
1938 - 1938
Vila pro Marii Budíkovou v Lipůvce patří mezi více než desítku obytných staveb, které Evžen Škarda (1905-1975), absolvent Odboru architektury a pozemního stavitelství České vysoké školy technické v Brně, během třicátých let realizoval. Volně stojící trojpodlažní objekt s rovnou střechou v zahradě při silnici z Brna do Svitav je kvalitním příkladem doznívajícího funkcionalismu. Má podélně orientovaný obdélný půdorys, hlavní společenské podlaží spočívá na částečně otevřené podnoži přízemí, v němž byla umístěna garáž a technické zázemí. Vchod je situován na zahradním průčelí v úrovni prvního patra. Z malého zádveří se vstupuje do centrální čtvercové haly, s níž vlevo sousedí kuchyň a vpravo obývací pokoj, osvětlený kruhovým oknem, částečně spočívající na dvou pilířích, které jsou stejně jako sokl obloženy lomovým kamenem. V čele haly se nachází francouzské okno, směřující na prostornou terasu. Ta zaujímá přibližně tři čtvrtiny šířky uličního průčelí a je nesena dvojicí polopilířů. Vertikální komunikaci domem zprostředkovává dřevěné schodiště, umístěné souběžně se zahradním průčelím. Další podlaží je vyhrazeno třem ložnicím s dvoukřídlými okny na uliční fasádě. Téměř celou plochu rovné střechy zaujímá terasa, zčásti krytá pergolou s popínavou zelení. Majitelka odkázala dům Československému červenému kříži, od něhož přešel do správy Okresního ústavu národního zdraví v Blansku. Dnes je majetkem soukromých osob a jako zdravotnické zařízení sloužil ještě do poloviny roku 2007. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník