SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Pavlíny a Jiřího Kadlcových

FOIBOS - 15. 9. 00:00
Vila Pavlíny a Jiřího Kadlcových

Stavebníci, profesí ekonomové, uspořádali na projekt svého domu privátní výběrové řízení, v němž ze tří vyzvaných autorů jednoznačně uspěl Zdeněk Fránek (narozen 1961).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 6.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Chochola 1178/3, Brno-Komín
Stavebník: Pavlína a Jiří Kadlcovi
Architekt: Zdeněk Fránek
Sloh:
1998 - 2001
Stavebníci, profesí ekonomové, uspořádali na projekt svého domu privátní výběrové řízení, v němž ze tří vyzvaných autorů jednoznačně uspěl Zdeněk Fránek (narozen 1961). Dosavadní tvůrčí vývoj tohoto brněnského architekta se zřetelně odlišuje od dráhy jeho vrstevníků z řad brněnských architektů. Fránkova kancelář nejdříve provedla regulační plán zahrádkářsky zdevastovaného svahu. Musela se současně vyrovnat s předchozím rozestavěným objektem (bez stavebního povolení), který ale nabízel možnost rozsáhlého podzemí. Dům stojí na jižním svahu, z něhož se otvírá pohled na široké městské panorama. Půdorys trojpodlažní stavby tvoří dva lichoběžníky, z nichž větší vyplňuje na severu celou šířku parcely a druhý se na západní straně napojuje v ostrém úhlu. V důsledku toho mají některé místnosti nepravidelný tvar, přičemž ostré úhly hmotu stavby výrazně dynamizují. Osu dispozice tvoří dominantní prvek schodiště, obstoupeného dvěma řadami mohutných betonových sloupů, jakýmsi vnitřním, privátním sloupořadím. „Intimní, ale nenucený kontakt a zároveň stabilita rodiny nemohly být vyjádřeny lépe“ (Lukáš Beran). Na rozlehlý obývací pokoj v přízemí volně navazuje jídelna a za ní venkovní krytý prostor. Přibližně polovinu plochy ložnicového patra zaujímá velká terasa, náhrada za stísněnou parcelu. Sám autor charakterizoval Chocholu jako „jednoduchou formu s minimem výrazových prostředků a v podstatě bez detailů, navíc barevně neutrální, aby splnila potřebu klientky – formální čistotu, jednoduchost, až sterilní hygieničnost povrchů, ploch, nábytku, osvětlení“. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník