SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Rajmunda Neumayera

FOIBOS - 13. 8. 00:00
Vila Rajmunda Neumayera

Trojetážová stavba s bosovaným suterénem pod úrovní vozovky a přízemím přístupným odtud po „mostě“ s barevnou skladbou dlaždic měla podle architekta „zčásti splynout se souběžně koncipovanou parkovou úpravou přilehlého pozemku s využitím přirozených svahů zahrady“.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 6.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Svatopluka Čecha 886/6, Kyjov
Stavebník: JUDr. Rajmund Neumayer
Architekt:
Sloh:
1931 - 1933
Trojetážová stavba s bosovaným suterénem pod úrovní vozovky a přízemím přístupným odtud po „mostě“ s barevnou skladbou dlaždic měla podle architekta „zčásti splynout se souběžně koncipovanou parkovou úpravou přilehlého pozemku s využitím přirozených svahů zahrady“. Útvary vystupující z objektu téměř pravidelného obdélného půdorysu jsou ponechány v režném zdivu. „Hranol“ stavby zdánlivě se uzavírající vůči svému okolí (otevřený v zahradním průčelí členitou skladbou hmot balkonů a teras) je zakončen typem valbové střechy kryté eternitovými taškami, která jakoby se ponořovala do nitra domu. Ten ukrývá reprezentativně pojaté společenské a soukromé prostory. Elegancí proporcí i tvarovou rozmanitostí se vyznačovaly nábytkové solitéry navržené architektem Bohumilem Turečkem, které byly v interiérech promyšleně kombinovány se sériově vyráběnými typy. Advokát JUDr. Rajmund Neumayer patřil k politicky a společensky angažovaným kyjovským osobnostem (člen Československé strany lidové a obecní rady). Pocházel ze sklářské rodiny a byl v roce 1938 jmenován správní radou První české sklárny, akciové společnosti Kyjov, ředitelem podniku. Sklářské provozy vedl úspěšně a se ctí k hospodářskému rozvoji přes tragické období protektorátu, spojené pro něj často s osobním rizikem. V současnosti probíhající rekonstrukce patrně nenávratně nahradila některé autentické prvky a změnila původní proporce domu včetně efektního vstupního „mostu“. Objekt navíc „zatížila“ hmotově expandující nadstavba. /J. Ch.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník