SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní vila Bohumíra F. A. Čermáka

FOIBOS - 5. 9. 00:00
Vlastní vila Bohumíra F. A. Čermáka

Volně stojící dvoupatrová vila s vlastním bytem a ateliérem architekta a několika nájemními byty se nachází při silnici do Řícmanic, na parcele přiléhající ke strmé skále.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 6.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Havlíčkova 500, Bílovice nad Svitavou
Stavebník: Bohumír F. A. Čermák
Architekt: Bohumír F. A. Čermák
Sloh:
1939 - 1940
Volně stojící dvoupatrová vila s vlastním bytem a ateliérem architekta a několika nájemními byty se nachází při silnici do Řícmanic, na parcele přiléhající ke strmé skále. Široké vstupní dveře z modřínového dřeva a surového skla, k nimž směřují schody z černého mramoru s bílým žilkováním, rámuje masivní travertinové ostění. Jádro přízemí tvoří vestibul s mramorovou dlažbou, obložený santalovým dřevem, zvaným Padouk, z něhož vede schodiště do vyšších podlaží a dveře do přízemních bytů. První patro má souměrnou dispozici s ústředním schodištěm a dvojicí bytů se dvěma pokoji, obrácenými do ulice. Část uličního a levého bočního průčelí obíhá terasa, krytá bílou kazetovou římsou. V nejvyšším poschodí se nachází svobodárna a dvoupokojový byt s menším balkonem. Pravá strana patra je vyhrazena ateliéru, který kryje pultová eternitová střecha. Vnitřní dispozice domu, určeného k bydlení i k provozování architektonické činnosti a stavební živnosti, se odráží na fasádě ve tvaru a rozvržení oken. Originální světlá břízolitová omítka byla sice nedávno nahrazena žlutou fasádou, ve většině případů se však dochovala bíle natřená okna. Za vcelku nenápadnou fasádou se skrývaly luxusně vybavené interiéry, prozrazující Čermákovo vídeňské školení, jež určovalo také produkci uměleckořemeslných dílen v Brně, které založil v roce 1910 a vedl do roku 1933. V roce 1940 získala dům Čermákova mladší dcera architektka Liselotte Lamačová. Po otcově smrti nabídla dům státu, který jej převedl do majetku obce. Z činžovní vily se tak stal nájemní dům. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník