- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Karlovarský
- Vila Wilhelma Fuchse
Vila Wilhelma Fuchse
FOIBOS - 5. 5. 22:00
Druhá vila projektovaná Ottou Steinlem v Kraslicích patřila podnikateli Wilhelmu Fuchsovi, který reprezentoval další významné odvětví kraslického průmyslu – textilní výrobu.
Informace o vile
Dukelská 37, čp. 1128, Kraslice
Stavebník: Wilhelm Fuchs
Architekt:
Sloh: secese, vliv romantismu
1904 - 1904
Druhá vila projektovaná Ottou Steinlem v Kraslicích patřila podnikateli Wilhelmu Fuchsovi, který reprezentoval další významné odvětví kraslického průmyslu – textilní výrobu. Fuchs patřil do rodiny známých textilních podnikatelů. Jeho otec Johann zavedl v Kraslicích v roce 1862 první vyšívací stroj. Wilhelm po vystudování reálky v Praze a vyšší tkalcovské odborné škole v Brně převzal spolu se svými bratry Janem a Josefem po svém otci podíl v textilní firmě Johann Fuchs Söhne. Ta se zabývala výrobou textilních výšivek. V roce 1881 se bratři Jan a Wilhelm Fuchsovi spojili se svým zetěm Josefem Meindlem a Ferdinandem Hornem a vznikla firma Fuchs, Meindl a Horn zabývající se textilní výšivkou. Vila Wilhelma Fuchse byla postavena roku 1904 v dnešní Dukelské ulici v těsné blízkosti jeho textilní fabriky. Stejně jako dům pro A. R. Breinla byla Otto Steinlem navržena v romantickém secesním duchu. Mohutná rozložitá stavba vily je opět pročleněna četnými rizality, arkýři, balkony a lodžiemi. Ještě více než na předchozí stavbě je patrná inspirace místní hrázděnou architekturou. Na štítech se uplatňují bohatě vyřezávané dřevěné konstrukce, fasády jsou dekorovány iluzivním hrázděním. Budovu zvýrazňuje mohutný sokl z bosovaného zdiva, které místy vystupuje rovněž do fasády a evokuje romantickou starobylost. Hlavnímu uličnímu průčelí dominuje centrální rizalit. Plocha štítu je zdobena hrázděním vytvářejícím secesní dekor rámující centrální půlkruhové okno. Severozápadní nároží vily je akcentováno polygonálním arkýřem s helmicí. Hlavní vstup do objektu je umístěn do rohu mezi centrální rizalit a zbytek stavby. Vchod je chráněn krytým zádveřím ve formě arkády. Při výzdobě fasád je hojně využíváno vegetabilních a rustikálních motivů. Také základní dispoziční schéma vily je shodné s předchozím objektem a vychází z tehdy moderních vlivů. Zvýšenému přízemí dominuje centrální schodišťová hala, která je zdobena dřevěným deštěním. Halu osvětluje rozměrné okno s malovaným rostlinným motivem umístěné nad schodištěm. V přízemí jsou kolem centrální haly rozmístěny po třech stranách jednotlivé pokoje. Do patra vede dřevěné schodiště s vyřezávaným zábradlím se secesním dekorem. V horním patře je situace rozložení pokojů obdobná. V některých místnostech v přízemí i patře jsou dochována kachlová kamna a štukové stropy s jemným vegetabilním dekorem. V interiéru je dochována řada původních uměleckořemeslných prvků a konstrukcí. Po smrti Wilhelma Fuchse přešla vila do vlastnictví firmy Fuchs, Meindl a Horn. Od roku 1928 je v držení továrnické rodiny Kreyových, kterým patřila barvírna a bělírna v Kraslicích. Po znárodnění připadl objekt do správy místního národního výboru, který zde umístil mateřskou školku. Vila Wilhelma Fuchse prošla před několika lety citlivou rekonstrukcí. V současné době zde sídlí městská knihovna. /JH
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila