SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Suchánkova vila

FOIBOS - 22. 5. 00:00
Suchánkova vila

Stavební plány vily pro továrníka Jaroslava J. Suchánka zhotovil v březnu 1905 František Boháč, úředně oprávněný mistr stavební ve Vamberku.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 27.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Tyršova čp. 96, Vamberk
Stavebník: Jaroslav J. Suchánek
Architekt: František Boháč
Sloh:
1905 - 1905
Stavební plány vily pro továrníka Jaroslava J. Suchánka zhotovil v březnu 1905 František Boháč, úředně oprávněný mistr stavební ve Vamberku. Půdorysné rozměry domu činily 18,5 metru krát 15,4 metru. Zvýšené přízemí obsahovalo ve svém dispozičním uspořádání vstupní lodžii, předpokoj s krbem a přímým napojením do dvou pokojů, ložnice, jídelny a schodišťového prostoru. Odtud byl dvouramenným schodištěm vstup do podkroví, bočního vchodu do objektu vedle věže, dále sklepa, kuchyně, jídelny – druhý vchod od kuchyně, a oddělené chodby, odkud je přístup do spíže, lázně a toalety. Součástí podkroví byla centrální chodba, dva pokoje, z nichž jeden je s terasou. Samostatně byl řešen vstupní prostor do věže, která má uvnitř odlehčenou kovovou konstrukcí točitého schodiště. Čelně od schodiště končila chodba vstupem do místnosti s nedefinovaným prostorem. Působivě bylo ztvárněno prostředí kolem vily. Dominantu vstupu vytvářelo pohodlné předložené schodiště s plným oboustranným zábradlím. V jeho nástupní úrovni navrhl architekt čtvercové podstavce se sochami lvů a při vstupu na lodžii dva podpěrné sloupy kruhového průřezu. Prostor před schodištěm zpříjemnil kašnou, celý areál doplnil zelení. Nad architektonickým tvaroslovím vily se nelze ubránit shovívavému úsměvu. Až nápadně připomíná práci z dílny Václava Roštlapila, který koncem devadesátých let 19. století působil v blízkém Kostelci nad Orlicí, kde vyprojektoval a postavil řadu průmyslových a obytných objektů. Bohaté náměty vnějších doplňkových dřevěných konstrukcí a výzdob mají ovšem blízko k umělecké činnosti Dušana Jurkoviče, jehož některé stavby jsou realizovány v sousedním okrese Náchod. Továrník Josef J. Suchánek vlastnil cihelnu, továrnu na šamotové výrobky s kamnárnou, kde lisovali a vypalovali kamnové kachle. V podnikatelské činnosti pokračoval po jeho smrti syn Josef. Když byl ve třicátých letech na továrnu vyhlášen konkurs, veškeré objekty odkoupila majitelova sestřenice Karla Suchánková. Po její smrti (1943) byla vila předmětem nevypořádaného dědictví. Později došlo k úpravě vnitřních prostor pro školku. Josef Suchánek i tehdy obýval ve vile byt. Když se stal vlastníkem stát, objekt chátral. Zatékalo do něj, zmizely vnější ozdobné konstrukce ze dřeva i zeleň v areálu, před kašnou vzniklo asfaltové parkoviště. Současným vlastníkem je Městský úřad ve Vamberku. Dům je vystěhovaný a nabídnutý k odprodeji.  /RR

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

26.2. 13:05Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník