SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Suchardův dům

FOIBOS - 13. 5. 00:00
Suchardův dům

Dům Stanislava Suchardy, předního umělce  generace Národního divadla, byl navržen ve stylu tzv. české renesance, rozšířené nejvíce v poslední čtvrtině 19. století.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 27.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Stanislava Suchardy čp. 68, Nová Paka
Stavebník: Stanislav Sucharda
Architekt: Otakar Wolf
Sloh:
1895 - 1895
Dům Stanislava Suchardy, předního umělce  generace Národního divadla, byl navržen ve stylu tzv. české renesance, rozšířené nejvíce v poslední čtvrtině 19. století. Koncepce vily byla v letech 1893 až 1895 zpracována architektem Otakarem Wolfem, Suchardovým přítelem ze studentských let. Značná pozornost – větší než vnitřní dispozici rodinného domu – byla věnována výtvarnému zpracování fasád, na kterých měly být zhodnoceny typicky české architektonické tradice z konce 16. století – štíty domů, sgrafitová průčelí, členění oken apod. Malířská výzdoba fasády Suchardova domu spočívá ve sgrafitové a freskové dekoraci na všech průčelích od souvislého dekorativního vlysu pod korunovou římsou až po podobný vlys mezi parapetní a kordónovou římsou. K oživení nižšího z nich byly jedinečným způsobem využity pevně zabudované keramické talíře umístěné mezi mravoličné nápisy. Za nejvýznamnější sgrafito je považována rozměrná kompozice znázorňující sázavského opata Božetěcha od Mikoláše Aleše. Stavební povolení k nové stavbě jednopatrového domu bylo vydáno 15. dubna 1894 s tím, že bude provedena podle předložené a schválené dokumentace. Stavba byla ukončena 1. března 1897 částečně a 1. prosince 1897 zcela, a to podle schváleného a opraveného nástinu stavebního. V nově postaveném domě se roku 1896 konala svatba Anny Suchardové (1870–1940), sestry Stanislava Suchardy a matky Cyrila Boudy, s Aloisem Boudou. Mikoláš Aleš, autor sgrafita svatého Božetěch na fasádě domu, byl na této svatbě za svědka. V letech 1902 až 1907 Antonín Sucharda některé místnosti ve svém domě pronajímal. Ještě v roce 1935 patřil dům Antonínu Suchardovi. Později však byla vila vyvlastněna a rozdělena na bytové jednotky a v přízemí provozována zubní ordinace. Koncem šedesátých let si vynutil špatný technický stav budovy, způsobený vzlínající vlhkostí, základní sanační práce a zajištění dokumentace uměleckých děl. Během roku 1972 prošly fasády první restaurátorskou obnovou, která byla zopakována včetně opravy střechy v roce 2001. V Suchardově domě je dnes umístěna stálá expozice věnovaná rodině Suchardových a dům je plně využíván.  /LN

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník