- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Královehradecký
- Vila Jana Náhlovského
Vila Jana Náhlovského
FOIBOS - 10. 5. 22:00
Přízemní neorenesanční vila, nacházející se uprostřed anglického parku poblíž historického centra Jaroměře, je spjata s rodinou veřejně se angažujícího Jana Náhlovského.
Informace o vile
Vojtěcha Probošta čp. 180, Jaroměř
Stavebník: Jan Náhlovský
Architekt: František Hellmann
Sloh: neorenesance
1888 - 1888
Přízemní neorenesanční vila, nacházející se uprostřed anglického parku poblíž historického centra Jaroměře, je spjata s rodinou veřejně se angažujícího Jana Náhlovského. Do zahrady areálu dřívějšího stavebníkova mlýna ji projektoval jaroměřský stavitel František Hellmann. Zdali byla tato vila jeho vlastním dílem či jen provedeným návrhem jiného projektanta, s určitostí nevíme. Porovnáme-li ji však s Hellmannovými nejvýznamnějšími pracemi – jaroměřskou neorenesanční řemeslnickou školu či neobarokní Osvětovou besedou v Hradci Králové, zvanou Adalbertinum – dospějeme k závěru, že jejím projektantem s velkou pravděpodobností byl. V době její realizace ovšem Hellmann pracoval jako zednický mistr, neboť stavitelské zkoušky složil až v roce 1896. Praxi před jejich úspěšným složením získal při rekonstrukcích historických památek, mezi nimiž figurovala na prvním místě oprava zvonice při gotickém chrámu sv. Mikuláše. Vila JUDr. Jana Náhlovského s charakteristickou červeno-bílou omítkou na první pohled zaujme poměrně střízlivým, stylově však nesmírně čistým pojetím, čerpajícím z bohatých vzorníků italské architektury 16. století. Vstupní průčelí, koncipované jako sedmiosé s dvojicí nárožních rizalitů s tympanony, ovládá přísná symetrie, stejně jako boční fronty. Celkově přísné je i pojetí pseudorenesančního dekorativního aparátu. Vedle lehce profilovaných říms se stavitel spokojil jen s náročněji pojatými okenními šambránami (v rizalitech s kuželkovou balustrádu) a s neodmyslitelnými suprafenestrami, rytmicky kombinujícími trojúhelníkový tvar s obloukovým. Architekt nezapomněl ani na bohatě dekorovanou mříž, ukončující světlík, skrze nějž byla prosvětlována ústřední síň s kazetovým, částečně proskleným stropem. Kolem této haly, bohatě vyzdobené figurální a iluzivní malbou architekt rozvinul dvojici obytných, opět symetricky uspořádaných křídel. Vilu, ve které od roku 1949 sídlí městská knihovna, po smrti Jana Náhlovského zdědil jeho syn Jan Náhlovský mladší, významný statistik a publicista, redigující od roku 1919 Československý věstník. /JP
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila