SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Jana Náhlovského

FOIBOS - 11. 5. 00:00
Vila Jana Náhlovského

Přízemní neorenesanční vila, nacházející se uprostřed anglického parku poblíž historického centra Jaroměře, je spjata s rodinou veřejně se angažujícího Jana Náhlovského.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 27.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Vojtěcha Probošta čp. 180, Jaroměř
Stavebník: Jan Náhlovský
Architekt: František Hellmann
1888 - 1888
Přízemní neorenesanční vila, nacházející se uprostřed anglického parku poblíž historického centra Jaroměře, je spjata s rodinou veřejně se angažujícího Jana Náhlovského. Do zahrady areálu dřívějšího stavebníkova mlýna ji projektoval jaroměřský stavitel František Hellmann. Zdali byla tato vila jeho vlastním dílem či jen provedeným návrhem jiného projektanta, s určitostí nevíme. Porovnáme-li ji však s Hellmannovými nejvýznamnějšími pracemi – jaroměřskou neorenesanční řemeslnickou školu či neobarokní Osvětovou besedou v Hradci Králové, zvanou Adalbertinum – dospějeme k závěru, že jejím projektantem s velkou pravděpodobností byl. V době její realizace ovšem Hellmann pracoval jako zednický mistr, neboť stavitelské zkoušky složil až v roce 1896. Praxi před jejich úspěšným složením získal při rekonstrukcích historických památek, mezi nimiž figurovala na prvním místě oprava zvonice při gotickém chrámu sv. Mikuláše. Vila JUDr. Jana Náhlovského s charakteristickou červeno-bílou omítkou na první pohled zaujme poměrně střízlivým, stylově však nesmírně čistým pojetím, čerpajícím z bohatých vzorníků italské architektury 16. století. Vstupní průčelí, koncipované jako sedmiosé s dvojicí nárožních rizalitů s tympanony, ovládá přísná symetrie, stejně jako boční fronty. Celkově přísné je i pojetí pseudorenesančního dekorativního aparátu. Vedle lehce profilovaných říms se stavitel spokojil jen s náročněji pojatými okenními šambránami (v rizalitech s kuželkovou balustrádu) a s neodmyslitelnými suprafenestrami, rytmicky kombinujícími trojúhelníkový tvar s obloukovým. Architekt nezapomněl ani na bohatě dekorovanou mříž, ukončující světlík, skrze nějž byla prosvětlována ústřední síň s kazetovým, částečně proskleným stropem. Kolem této haly, bohatě vyzdobené figurální a iluzivní malbou architekt rozvinul dvojici obytných, opět symetricky uspořádaných křídel. Vilu, ve které od roku 1949 sídlí městská knihovna, po smrti Jana Náhlovského zdědil jeho syn Jan Náhlovský mladší, významný statistik a publicista, redigující od roku 1919 Československý věstník.  /JP

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník