SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Karla Čeřovského

FOIBOS - 16. 10. 00:00
Vila Karla Čeřovského

Josef Grus navrhl dvoupodlažní vilu s železobetonovou konstrukcí a plochou střechou jako dva objemově prostupující, nestejně vysoké hranoly, z nichž nižší, umístěný blíže k silnici, je v levé části vynášen pilířem a jeho fasáda je po celé výšce členěna výrazným prosvětlením schodiště.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 27.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Raisova čp. 1755, Dvůr Králové nad Labem
Stavebník:
Architekt: Josef Grus
1933 - 1933
Josef Grus navrhl dvoupodlažní vilu s železobetonovou konstrukcí a plochou střechou jako dva objemově prostupující, nestejně vysoké hranoly, z nichž nižší, umístěný blíže k silnici, je v levé části vynášen pilířem a jeho fasáda je po celé výšce členěna výrazným prosvětlením schodiště. Vyšší kubus autor rozčlenil tříkřídlovými okny, přičemž směrem do uliční fasády osadil navíc balkonové dveře s východem na terasu. Dominantním prvkem vily je obloukově tvarovaná přízemní zimní zahrada s terasou na střeše. Fasády vily jsou velmi střízlivé, v hrubých břízolitových omítkách lomené bílé barvy. V přízemí objektu se objevila, jak bylo zvykem, vstupní hala se schodištěm do patra, velká jídelna, obývací pokoj s krbem a zimní zahradou se vstupem do zahrady. V patrech se nacházely ložnice s obytnou terasou, jež dispozičně a logicky tvořila střechu nad zimní zahradou. Vila Karla Čeřovského z roku 1933 je ojediněle dochovaným dílem Josefa Gruse, jednoho z předních českých architektů, žáka a spolupracovníka Josefa Gočára. Karel Čeřovský, který byl ředitelem textilní firmy Sochor, se ve svém postavení měl možnost stýkat s významnými českými umělci té doby, kteří spolupracovali s firmou při navrhování desénů látek, i s architekty a staviteli, kteří se podíleli na stavebním rozvoji výrobních objektů – například s Františkem Jiráskem, jenž se významně podílel na výstavbě kolonie dělnických domků, s Josefem Gočárem, který pro Zdeňka Sochora navrhl novou funkcionalistickou vilu, nebo s Josefem Grusem, který doplnil návrh Sochorovy vily o samostatně stojící garáže a zahradnický domek. Právě posledně jmenovaného architekta požádal Karel Čeřovský o návrh na svou soukromou vilu. Zpracování stavební dokumentace a realizaci stavby svěřil místnímu architektu a staviteli Karlu Jarolímkovi. Objekt vznikl pod vlivem funkcionalismu, je však zásadním způsobem oživen prvkem prosklené zimní zahrady. Obdivuhodná je skutečnost, že vila se ve své původní podobě, objemu i architektonickém členění, materiálech a dispozici přízemí dochovala až do dnešní doby, a to zejména díky vlastníkům vily, kteří jsou potomky Karla Čeřovského.  /VP

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

13.11. 11:05Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník