SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila manželů Matějkových

FOIBOS - 12. 10. 00:00
Vila manželů Matějkových

Volba architektů pro vilu Matějkových proběhla nevídaným a následováníhodným způsobem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 27.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

, Hradec Králové-Malšovice
Stavebník: manželé Matějkovi
Architekt: Jiří Bíza, Jiří Horký
Sloh:
2005 - 2007
Volba architektů pro vilu Matějkových proběhla nevídaným a následováníhodným způsobem. Rodina oslovila několik místních projektantů, aby pro jejich pozemek v Malšovicích připravili ideovou studii. Poté proběhla v rodinném kruhu malá architektonická soutěž, respektive demokratické referendum, ze kterého vítězně vzešel projekt studenta architektury Jiřího Bízi. Ten výzvu rodiny Matějkových přijal, k projekčním pracím ovšem přizval spřízněnou duši, architekta Jiřího Horkého. Dům absolventů školy architektury prof. Emila Přikryla na pražské Akademii výtvarných umění, kteří v roce 2006 založili Ateliér 25, se rodil dlouho, doprovázen mnoha komplikacemi obvyklými pro stavby svépomocí. Ač jeho prováděcí studie vznikla již počátkem milénia, v roce 2001, působí jeho architektonické pojetí stále svěžím dojmem. A to nejen díky promyšlené koncepci, ale i sázce na jednoduchá a nadčasová řešení, která vzešla z otevřené diskuse mezi architekty a stavebníkem. Jeho přáním byl příjemný rodinný dům, maximálně propojený se zahradou, který by samozřejmě splňoval požadavky manželského páru ve stáří. Z tohoto důvodu nekoncipovali architekti stavbu ve smyslu dnes oblíbeného otevřeného plánu (open plan), ale rozdělili ji na dvě samostatné části – na přízemí s bytem majitele a ze zahrady samostatně přístupné poschodí nabízející studentům královéhradecké univerzity v několika garsoniérách nadstandardní ubytování. Ryze minimalistická stavba, která nezapře jistou dávku inspirace Přikrylovou strohou, leč nesmírně kultivovanou architekturou sedmdesátých a osmdesátých let, je situována v ovocné zahradě, nacházející se v okrajové části města, v blízkosti vzrostlého lesa. Tato skutečnost, stejně jako požadavek zajistit maximálnímu počtu místností přímý výhled na tento les (tím i dostatek jižního slunečního světla) výrazně determinovaly výslednou podobu stavby. Určujícím pro netradičně tvarovaný, kontext respektující dům bylo rovněž stavebníkovo přání zachovat v zahradě všechny ovocné stromy. Za použití minimálních výrazových prostředků a s pomocí obyčejných, ovšem kvalitních materiálů se Bízovi a Horkému podařilo vytvořit pozoruhodný rodinný dům, který v kontextu zejména místní produkce představuje skutečné architektonické dílo. Jeho výjimečnost netkví toliko v promyšlené koncepci, beroucí v potaz potřeby obyvatel v horizontu dvaceti třiceti let, respektu k místu, ale rovněž v očištění minimalistické architektury od všech jejích pozdějších manýr a módních nánosů.  /JP

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník