SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Roberta Schmidta

FOIBOS - 16. 8. 22:00
Vila Roberta Schmidta

Koncem prvního desetiletí nového 20. století přistoupil ke stavbě vlastní vily majitel jedné z nejvýznamnějších a zároveň největších stavebních firem na Královéhradecku, ing. Robert Schmidt.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Třída Karla IV. 27, čp. 346, Hradec Králové
Stavebník: Robert Schmidt
Architekt: Rudolf Němec
1908 - 1909
Koncem prvního desetiletí nového 20. století přistoupil ke stavbě vlastní vily majitel jedné z nejvýznamnějších a zároveň největších stavebních firem na Královéhradecku, ing. Robert Schmidt. Za projektanta modernisticky laděného domu, situovaného na samém rozhraní tehdy samostatných měst Hradce Králové a Pražského Předměstí, si zvolil architekta Rudolfa Němce, žáka Bedřicha Ohmanna a stoupence neobaroku, který ovšem koketoval i s modernismem. Několik studií koncipovaných v intencích tohoto nového proudu, z nichž právě Schmidtova vila představuje nejhodnotnější dílo, otiskl vídeňský časopis Der Architekt. Jak již bylo výše naznačeno, náležela Schmidtova firma k předním místním stavebním podnikům. Další rozvoj a expanzi i za hranice regionu jí v roce 1920 usnadnila fúze s gigantickou pražskou společností V. Nekvasila, mající již tehdy filiálky ve většině velkých českých a moravských měst. Z dispozičního hlediska představuje Němcova práce dobovou odezvu na tehdy oblíbený anglický rodinný dům s ústředním prostorem v podobě dvojúrovňové schodišťové haly, neodmyslitelně spjaté s krbem, symbolizujícím teplo domova. Architektonické pojetí domu, vycházející třebaže opožděně z modernismu, asociuje Kotěrovy práce z jeho raného, „zasněného“ tvůrčího období. Obdobně jako Kotěra, i Němec nejprve konstruktivně zformoval vnitřní prostor, účelně rozvržený kolem schodišťové haly, ze které nebyly přístupné jen reprezentativní místnosti, salon a jídelna s letní terasou, nýbrž i kuchyně a ložnice spojená přímo s koupelnou. Z dřevěného schodiště ukončeného galerií se pak vstupovalo do dvojice pokojů pro hosty. Teprve poté architekt dům zvnějšku okrášlil, a to způsobem typickým opět pro Kotěrovu práci. Na rozdíl od Kotěry, jehož střídmě dekorovaná architektura jej evidentně inspirovala, pojal výzdobu mnohem bohatěji. Hladká, „kotěrovsky“ vyhlížející průčelí vily, ukončená zkosenými pylony, ozvláštnil kolem oken ornamentální linkou, vytlačenou do omítky a uměleckou prací v kovu. Štítové stěny dále obložil dřevem a nároží domu vyzdil ze žlutých lícovek. Součástí uzavřeného areálu s organicky tvarovanými záhony s ozdobnou zelení, spíše než městskou vilu připomínajícího venkovský dvůr, byl i utilitárně pojatý domek kočího se stájemi a kočárovnou, navržený Schmidtovou kanceláří.  /JP

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník