- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Královehradecký
- Vila Václava Charváta
Vila Václava Charváta
FOIBOS - 23. 8. 22:00
Invenční modernistická tvůrčí etapa Vladimíra Fultnera, později následovaná „novou orientací kubistickou“, de facto vyvrcholila domem úředníka Severozápadní dráhy císaře Ferdinanda, Václava Charváta.
Informace o vile
Střelecká 16, čp. 460, Hradec Králové
Stavebník: Václav Charvát
Architekt: Vladimír Fultner
1909 - 1910
Invenční modernistická tvůrčí etapa Vladimíra Fultnera, později následovaná „novou orientací kubistickou“, de facto vyvrcholila domem úředníka Severozápadní dráhy císaře Ferdinanda, Václava Charváta. Stavebník, jakožto dobře situovaný státní zaměstnanec, získal pozemek v lukrativní lokalitě určené pro úřednickou zástavbu za mimořádně výhodných podmínek. Za ušetřené prostředky si tudíž mohl dovolit financovat projekt vypracovaný talentovaným a uznávaným architektem na místo stavební kanceláře. Architektonických kvalit domu s fultnerovsky typickou schodišťovou věží si jako první povšiml historik umění a ředitel Uměleckoprůmyslového muzea Karel Herain, který na vilu upozornil ve své studii o královéhradecké architektuře, roku 1930 otištěné ve Štencově časopise Umění. Další badatelé, kteří se Fultnerovou modernistickou architekturou zabývali, vycházeli z fotografie, doprovázející právě Herainovo pojednání, o níž se mylně domnívali, že zachycuje stav z roku 1910. Snímek ale patřil ke kolekci fotografií, kterou nechal v roce 1929 zhotovit Herain. Nezachycovala tedy stav domu po jeho dokončení, nýbrž po modernizaci a dostavbě podle projektu Roberta Schmidta z roku 1928. V obrysové linii, zejména co se hlavního průčelí týče, zůstal dům v podstatě zachován. Nejmarkantnějšími změnami prošel zadní trakt, který Schmidt rozšířil o nové křídlo ukončené rozsáhlou střešní terasou. Do domu se vstupovalo po předsunutém, takřka slavnostním schodišti, flankovaném umělecky pojednanými kandelábry. Z haly, nikoliv však schodišťové, se vstupovalo do předsíně propojené s ložnicí, jídelnou a kuchyní. K vertikální komunikaci sloužilo samostatné schodiště vložené do typické fultnerovské věže. V poschodí se opakovalo dispoziční uspořádání. Původní, geometrickým ornamentem dekorované fasády doznaly koncem dvacátých let podstatných změn. Byly natolik zjednodušeny, že z původního výrazového aparátu zůstaly zachovány jen konstrukční prvky provedené v režném neomítaném zdivu. Ostatní nahradila jemná, stříkaná omítka. Ze vstupního schodiště Schmidt sejmul zmíněné kandelábry a celé je uzavřel prosklenou dřevěnou nástavbou. Vladimír Fultner byl autorem Charvátovy vily patrně jen zčásti, o ostatní se postarala firma Jaroslava Černého, která na stavbě participovala. Fultnerův autorský podíl tkví především v architektonickém ztvárnění vily, charakteristické mnoha prvky, se kterými architekt s oblibou pracoval. /JP
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila