SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vily bratří Kaufmannových

FOIBOS - 26. 8. 00:00
Vily bratří Kaufmannových

Dvojice vil, zrcadlově k sobě orientovaných, vzájemně oddělených příjezdovou cestou z Komenského třídy do nově zřízené (1909) obuvnické továrny firmy Bratří Kaufmannových a spol., je příkladem shodného půdorysného i výrazového řešení obydlí význačné a majetné, také značně rozvětvené rodiny továrníků.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 27.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Komenského čp. 645 a 649, Kostelec nad Orlicí
Stavebník: bratři Kaufmannovi
Architekt: Vincenc Hlaváček
Sloh:
1909 - 1910
Dvojice vil, zrcadlově k sobě orientovaných, vzájemně oddělených příjezdovou cestou z Komenského třídy do nově zřízené (1909) obuvnické továrny firmy Bratří Kaufmannových a spol., je příkladem shodného půdorysného i výrazového řešení obydlí význačné a majetné, také značně rozvětvené rodiny továrníků. Oba domy jsou obklopeny zahradou s parkovou úpravou. Jako první počala vznikat vila čp. 645 ve východní části pozemku. Vyhotovení plánů bylo v březnu 1909 svěřeno staviteli Vincenci Hlaváčkovi. Autor situoval víceméně obligátně hlavní vstup do zvýšeného podlaží ve směru od továrny. Předsíňová hala, přístupná po vstupním schodišti se stala centrálním prostorem domu, umožňovala vstup do jednotlivých pokojů a sanitárního vybavení domu. Reprezentativní obývací pokoj, půdorysně členěný vystupujícím rizalitem směrem do hlavního průčelí, byl prostorově propojen s krytou verandou. S výstavbou druhé vily, čp. 649, se začalo v květnu 1910. Stavební plány zhotovil opět stavitel Hlaváček. Objekt situoval na západní okraj téže stavební parcely. Návrh vycházel ze stejné předlohy jako první vila. Vila čp. 645 několikrát změnila majitele. Mnohem později sloužila jako kanceláře národního podniku Stap. V osmdesátých letech v ní bylo zřízeno zdravotní středisko s dětskou ordinací a jedním bytem. Současným majitelem je rodina Klejmova, s kosteleckými kořeny po rodičích i prarodičích, která dům užívá pro privátní praxi dětské lékařky a kardiologa. Vila čp. 649 změnila majitele v roce 1935, znovu pak o dvacet let později. Po přístavbě, úpravách a obměně majitelů nicméně zůstává celkový charakter domu nezměněný. Půdorysná dispozice přízemí nedoznala podstatných změn oproti projektu z roku 1910. Fasáda je opravená a zachovává původní architektonické vzezření. Ani výplně okenních i dveřních otvorů se nezměnily. I tuto vilu v současnosti vlastní rodina Klejmova, která připravuje postupnou rekonstrukci a modernizaci.  /RR

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník