- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Královehradecký
- Vlastní vila Jindřicha Maliny
Vlastní vila Jindřicha Maliny
FOIBOS - 29. 10. 23:00
Hořický rodák Jindřich Malina uspěl ve druhé polovině třicátých let zejména svými realizacemi v Lázních Bělohrad.
Hořický rodák Jindřich Malina uspěl ve druhé polovině třicátých let zejména svými realizacemi v Lázních Bělohrad. Válečná léta zasvětil budování vlastního domu v Hořicích, na němž se odrazilo jeho zalíbení v americkém pragmatickém stylu řešení budov, které získal při pracovním pobytu ve Spojených státech. Vila má tři obytná podlaží. Suterén s vchodem ze zahrady v jižním průčelí domu byl určen především k provozu firmy. Osobitě navržená prosklená chodba přechází z čekárny do prostorné zimní zahrady, která, žel, zůstala nedokončena. Byt podnikatele v přízemí je přístupný vchodem z opačné strany domu. Dispozice celého podlaží je rozvržena tak, aby se nekřížil komunikační prostor služebnictva a rodiny. Srdcem domu je reprezentativní hala s dominujícím masivním krbem, kde se za tlumeného neonového světla vycházejícího zpoza dřevěného obložení pod stropem často konaly večírky hořické elitní společnosti. Halové schodiště, které spojuje halu s pracovnou v suterénu a s bytem v podkroví, je důmyslně zakryto obložením stěny za krbem, čímž byly podstatně zredukovány tepelné ztráty způsobené výškou stropu schodiště. Neodmyslitelné prosklené posuvné dveře otvírají prostor haly do sousedního pokoje s okny do zahrady. Kuchyň a další pokoj, do kterých se vstupuje ze zádveří, jsou navzájem propojeny, čímž měla být nejspíš usnadněna práce hospodyně po vzoru amerických trendů, které k nám v té době doléhaly. Prostor pod valbovou střechou s vysokým krovem využil architekt k umístění pokoje pro hosty a služebnou a byt pro své rodiče. Stavba byla oficiálně zprovozněna 16. října 1942. Ke skutečnému dokončení – provedení fasádních omítek a obložení venkovních stěn – však do dnešního dne nedošlo. Vila je vyzděna z cihel, stropy a některé konstrukční prvky byly provedeny z monolitického železobetonu. Záměrem architekta nebylo režné zdivo, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stavba měla být omítnuta, ale fasády nebyly dokončeny. Monumentalitu domu podtrhuje členění jižního průčelí vertikálními pískovcovými lizénami umístěnými symetricky mezi okny. Technickou zajímavostí jsou původní americká okna, která mají vertikálně výsuvná a současně otáčivá křídla, takže hospodyně je při jejich údržbě umyje ze všech stran, aniž by udělala jediný krok. Malinova vila je příkladem racionálně navržené dispozice domu bez újmy na komfortu jeho využití. /LN
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila