SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Wiplerova vila

FOIBOS - 19. 5. 22:00
Wiplerova vila

Novorenesanční vila pro Karla Wiplera, c. a k. gymnaziálního profesora, byla postavena podle návrhu Václava Rejchla staršího.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Orlické nábřeží 17, čp. 376, Hradec Králové
Stavebník: Karel Wipler
Architekt: Václav Rejchl st.
1902 - 1902
Novorenesanční vila pro Karla Wiplera, c. a k. gymnaziálního profesora, byla postavena podle návrhu Václava Rejchla staršího. Dům byl situován na parcele vzniklé po bourání barokního opevnění, v místě mezi bastionem a řekou Orlicí zvaném Morušovka podle sadu moruší. Zde se proto logicky objevily první parcely nového typu vilové čtvrti, které získávali vážení měšťané Hradce k realizaci svých okázalých sídel. Wiplerova vila byla dokončena jako první. Do té doby prakticky takovýto typ zástavby v Hradci neexistoval. Karel Wipler, hradecký radní a profesor na zdejším gymnáziu, zadal projekt na dům mistru zednickému, Václavu Rejchlovi staršímu, který v té době měl za sebou již několik realizací činžovních domů. Na rohové, téměř čtvercové parcele, vystavěl Rejchl vilu poměrně kompaktní hmoty, akcentovanou nárožní věží, s využitím pro další místnost. Do uliční fasády situoval autor hlavní rizalit zakončený typickým renesančním štítem, který zopakoval i na boční fasádě s předsazeným vstupem. Fasáda je zdobena nárožní psaníčkovou sgrafitovou bosáží, na věži je lunetová římsa zdobená kolorovaným okrově cihlovým sgrafitem. Dispozice téměř obdélníkového dvoupatrového domu se sklepem je účelná a opakující se ve všech patrech. Páteří podlaží je centrální podlouhlá chodba s neckovitou klenbou, ze které se vstupuje do všech místností. Schodiště spojující jednotlivá patra je v samostatném traktu. Pokoje orientované do zahrady mají dřevěnou prosklenou verandu. Již od samého začátku byl dům navržen pro dvě rodiny se samostatným bytem pro domovníka, kdy v patře je luxusnější byt, který má všechny pokoje do ulice propojeny dveřmi v jedné ose, což umožňuje zajímavý průhled navozující pocit zámeckých prostor. V interiéru autor použil další zdobné prvky jako štukové rozety, kované zábradlí, niky. V každém pokoji byla kachlová kamna. Péči věnoval i všem kovářským prvkům, jako je oplocení, hrotnice věže a korouhvičky na štítech, které jsou dílem hradeckého kováře Rabase. Dešťové svody byly vedeny vnitřkem domu, což umožnilo zachovat architektonicky-výtvarnou čistotu fasád. Stavitel Václav Rejchl starší, rodák z nedalekých Librantic, byl zakladatelem významného rodu stavitelů a architektů. V jeho šlépějích pokračovali a pokračují další tři generace neméně úspěšné jako on. Vila Karla Wiplera se v téměř nezměněné podobě zachovala do současnosti, a to včetně interiéru a jeho vybavení.  /BA

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník