SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Pilzova vila

FOIBOS - 23. 3. 00:00
Pilzova vila

Kominický mistr Karl Pilz a jeho žena Augusta si nechali postavit svůj dům na svažité parcele pod dnešní Baarovou ulicí.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 6.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Baarova 7, čp. 1158, Liberec
Stavebník: Karl Pilz, Augusta Pilzová
Architekt: Carl Weber a Ernst Engler
1932 - 1932
Kominický mistr Karl Pilz a jeho žena Augusta si nechali postavit svůj dům na svažité parcele pod dnešní Baarovou ulicí. Na projektu této funkcionalistické vily spolupracovali architekti Carl Weber a Ernst Engler, kterým se v tomto případě podařilo zdařile využít nerovnosti terénu a opticky tak oddělit jednotlivé funkce stavby. Technické zázemí domu a provoz zjevně výnosné kominické živnosti byly situovány do prvních dvou podlaží, která se vůči ulici nacházela v suterénu. Nad úroveň ulice tak vystupovala pouze dvě obytná patra. V prvním do terénu částečně zapuštěném podlaží se nacházely sklepní prostory a garáž. Druhé podlaží majitel využíval pro svoji firmu. Kromě dvou kanceláří, místnosti pro učně, skladu a pro kominickou živnost nezbytné koupelny, zde byla také prádelna. V následujících dvou obytných podlažích se opakovalo stejné půdorysné schéma. Z předsíně byl přístupný obytný pokoj, ke kterému přiléhal balkon, ložnice prosvětlená pásovými okny arkýře, pokojík pro služebnou, kuchyně se spíží a koupelna. Dle dispozice obytných pater lze usuzovat, že dům byl řešen jako dvougenerační. Hmotu stavby tvoří dva k sobě vertikálně postavené kvádry nestejné výškové úrovně. Jihozápadní průčelí je doplněno arkýřem a v obytných patrech prolomeno balkony. Vstup do obytné části domu přístupný z ulice je kryt výraznou vykonzolovanou po stranách prořezávanou deskou. Podlaží vymezené k firemním účelům bylo přístupné ze severovýchodního průčelí po venkovním zalomeném schodišti. Původní oplocení vily tvořila pole z pletiva mezi jednoduchými žulovými sloupky. Architekti Carl Weber a Ernst Engler byli autory několika libereckých bytových vícepodlažních domů, které však navrhovali každý samostatně. Vila je v soukromém vlastnictví, původní živnost nahradila čajovna. Vila se nachází na území památkové zóny města Liberec.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník