SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Strossova vila

FOIBOS - 22. 2. 23:00
Strossova vila

Vila průmyslníka a obchodníka Franze Strosse v idylické lokalitě nad libereckou přehradou byla postavena v letech 1923–1925 německým architektem Thilo Schoderem z Gery.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Husova 64, čp. 186, Liberec
Stavebník: Franz Stross
Architekt: Thilo Schoder
Sloh:
1923 - 1925
Vila průmyslníka a obchodníka Franze Strosse v idylické lokalitě nad libereckou přehradou byla postavena v letech 1923–1925 německým architektem Thilo Schoderem z Gery. Propracovaným exteriérem a interiérem se stala nejrozsáhlejší privátní stavbou tohoto všestranného architekta, věnujícího se i sociální a industriální zástavbě. Představovala ojedinělou syntézu dobových architektonických tendencí. Nesmírně nákladná stavba v hodnotě 6 500 000 korun byla vybavena exkluzivními materiály, jako jsou exotická dřeva z Afriky, různé druhy mramorů, speciální keramické obklady, měděná střecha a progresivní technické zázemí. Centrální vchod je symetricky umístěn uprostřed hlavního traktu a vnáší rovnováhu mezi diferencovaně pojaté postranní trakty, z nichž levý tvoří pomyslnou příď a pravý záď této vily-parníku, jak si ji údajně přál mít Franz Stross. Terasovitě odstupňovaná stlačená patra s menšími obdélníkovými okny podtrhují dojem lodi. Přetažené římsy všech pater, valbová střecha vyložená přes zeď, rafinovaně vzájemně předsazené prolínající se hmoty, to vše dělá z této stavby ojedinělou, organicky založenou architekturu. „Příď“ i „záď“ objektu mají výrazné terasy, v zadní části velký balkon nad skleníkem s postranními balkony směřuje do svažité zahrady. Vila byla progresivně technicky řešena důmyslným centrálním topením a malými větracími šachtami s průduchy ve dveřích, okapy zabudovanými ve zdi, stropy zavěšenými na ocelových táhlech, použitím železobetonu na římsách a překladech, speciální omítkou, apod. Majitelé žili ve vile pouhých jedenáct let. Vzhledem ke svému židovskému původu byli nuceni odstěhovat se do Jižní Ameriky. Od té doby se privátní funkce této jedinečné vily změnila na sídlo německé policie a poté na zdravotní ústav a hygienickou stanici. Z vybavení interiéru, které rovněž navrhl Schoder, se zachoval pouze důmyslně zabudovaný nábytek, obložení stěn a některé další prvky. Dům byl průběžně měněn a ochuzován. Největších změn doznal po roce 1945. Některé místnosti byly nově přepaženy, ze vstupní haly zmizel krb, fontána v zadním traktu již také není. Nedávná rekonstrukce navrátila alespoň zčásti původní lesk této výstřední vile, jednomu z mála dokladů expresionistických a organických tendencí v architektuře na našem území. Objekt je památkou zapsanou v rejstříku Ústředního seznamu kulturních památek ČR pod číslem 43954/5-5238.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník