SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní dům Aloise Meteláka

FOIBOS - 13. 3. 00:00
Vlastní dům Aloise Meteláka

Sklář, architekt, návrhář a malíř Alois Metelák (1897–1980) byl ředitelem Státní odborné školy sklářské v Železném Brodě jmenován v roce 1924 a zůstal jím bez přestávky až do roku 1948.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 6.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

 Alois Metelák
Vlastimila Rady čp. 532, Železný Brod
Stavebník: Alois Metelák
Architekt: Alois Metelák
Sloh: kubismus
1931 - 1931
Sklář, architekt, návrhář a malíř Alois Metelák (1897–1980) byl ředitelem Státní odborné školy sklářské v Železném Brodě jmenován v roce 1924 a zůstal jím bez přestávky až do roku 1948. Po roce 1948 byl nucen opustit z politických důvodů železnobrodskou školu a vyučovat v Turnově na střední uměleckoprůmyslové škole zaměřené na šperkařství. Metelák se významnou měrou podílel na meziválečných úspěších železnobrodské školy. V roce 1931 přistoupil Alois Metelák k výstavbě vlastní vily, pro jejíž umístění zvolil jižní svah nad sklářskou školou. Tvarově jednoduchou kubickou formu s bílou omítkou rozdělují pouze velká okna řazená do pásu. Jižní fasáda obrácená k městu v údolí je osazena dvojicí balkonů. Z plochy východní fasády vystupuje v celé její výšce segmentový oblouk ukrývající obslužné schodiště. Plochá střecha domu byla opatřena zábradlím a mohla sloužit jako velká veranda. Vstup do domu je situován v západní fasádě, která působí z celého domu nejskromněji, až intimně. Vstupní verandu, na kterou navazuje síň se schodištěm do patra, prosvětlují velká okna. Navazující obývací pokoj s malým pracovním koutem, odkud Metelák mohl pozorovat budovu školy, oddělují od kuchyně prosklené zasunovací dveře. Dispozice domu je jednoduchá, účelná a logická. Přístup na svažitou zahradu byl umožněn ze suterénu domu. Metelák ve své vile vsadil na úkor výstřednosti a okázalosti na střídmost, funkci a přiměřenost. Přesto, nebo možná právě proto, se mu podařilo vytvořit jeden z nejkvalitnějších a nejpůsobivějších funkcionalistických domů v Železném Brodě.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník