- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Liberecký
- Vzorové rodinné vily pro výstavu českých Němců v Liberci roku 1906
Vzorové rodinné vily pro výstavu českých Němců v Liberci roku 1906
FOIBOS - 3. 2. 23:00
V roce 1906 se stal Liberec hostitelem rozsáhlé výstavy českých Němců (Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906), jejíž výstaviště bylo vybudováno na terénním hřebenu nad v roce 1904 dokončenou údolní přehradou.
V roce 1906 se stal Liberec hostitelem rozsáhlé výstavy českých Němců (Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906), jejíž výstaviště bylo vybudováno na terénním hřebenu nad v roce 1904 dokončenou údolní přehradou. Pro výstavu byla využita i k přehradě se svažující stráň, kde vznikla síť cest, podél nichž byly rozestaveny výstavní budovy, od malých kiosků po reprezentativní pavilony renomovaných firem a navržené také vesměs renomovanými architekty. Univerzálnost výstavy, která měla být jakousi odezvou českých Němců na pražskou jubilejní výstavu roku 1891, se odrazila i ve snaze ukázat soudobé trendy obytné architektury a k tomuto účelu vzniklo několik staveb. Ty jsou dnes jedinou stojící připomínkou nejen výstavy, ale i systematicky prosazovaných snah o výstavbu Liberce jako města zahradních vilových čtvrtí. Vedle vily firmy Johann Liebieg & Co. se realizací dalších dvou vil prezentoval architekt Ernst Schäfer, který na výstavišti vedle četných drobnějších staveb postavil domy čp. 127 a 129. Projekty obou budov vznikly již roku 1905 a vedle architekta měly na výstavě představit i Obecně prospěšnou stavební společnost (Gemeinnüztige Baugesellschaft), jejíž nejrozsáhlejší aktivity se odvíjely právě ve výstavbě vilové zástavby. V domě čp. 127 byla v době výstavy umístěna její správa a poštovní úřad. Druhá budova čp. 129 prezentovala vizi několikagenerační obytné vily. Oproti Herzigově vile rezignoval E. Schäfer na centrální halu a uspořádal obě budovy jako několikapodlažní s hlavním schodištěm, ze kterého se vstupovalo do jednotlivých bytů, zabírajících celé podlaží. Také vnější vzhled obou domů kombinoval prvky secese s barokizujícími štukovými ozdobami, což dodávalo v očích poměrně konzervativní liberecké společnosti větší výraz vznešenosti. Po skončení výstavy se obě vily staly nájemními domy a k tomuto účelu slouží dodnes. V poválečných letech došlo především u čp. 129 k řadě vnitřních úprav, které rozdělily velké místnosti. Na přelomu století byla opravena i fasáda domu a získala oproti původní přírodní omítce světlejší barevnost. Dům čp. 127 zůstává, přes dožívající stav omítek, autentickou ukázkou vilové architektury Liberce okolo roku 1900.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila