- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Pardubický
- Vila Václava Vacka
Vila Václava Vacka
FOIBOS - 19. 4. 22:00
Přední český secesní architekt Osvald Polívka (1859-1931) se v éře před první světovou válkou prosadil především jako projektant pražských spořitelen, bank a dalších monumentálních staveb.
Informace o vile
Teslov čp. 203-204 , Jablonné nad Orlicí
Stavebník: Václav Vacek
Architekt: Osvald Polívka
1914 - 1916
Přední český secesní architekt Osvald Polívka (1859-1931) se v éře před první světovou válkou prosadil především jako projektant pražských spořitelen, bank a dalších monumentálních staveb. Od svého učitele, neorenesančního architekta Josefa Zítka, si osvojil poznání mediteránní stavební tradice, brzy se ale přiklonil k stylově volnější secesi vídeňského typu, jejíž formy tvořivě kombinoval s opulencí neobaroka. Pozdější Polívkova tvorba se nesla ve střízlivějším tónu, jak dokládá také Vackova vila v Jablonném nad Orlicí. Pro svou rodinu nechal tento grandiózní objekt, jehož dominantou se stala centrální hodinová věž, postavit spolumajitel prosperující pily Václav Vacek (1848–1927). Úřední povolení ke stavbě domu bylo uděleno 9. července 1913; dochované, Osvaldem Polívkou signované plány pochází z roku 1914. Válečné události ale dokončení stavby oddálily až do roku 1916. Patrová stavba kvazi-palácového pojetí je volně situovaná do rozlehlé zahrady a vyniká hmotově členitým obalem. Z ústředního dvoupodlažního hranolu vybíhají nižší i převýšené rizality, vyhlídková věž s dodnes funkčním hodinovým strojkem, balkony a schodišťové nástupy. Zadní, k severu obrácené průčelí vily má klidnější takt s osově posazenými vstupy zvýšeného parteru. Symetrický exteriérový rozvrh objektu ladí s jeho vnitřní dispozicí nepravidelného trojtraktu s rozdělením do dvou zrcadlově identických polovin, jež jsou propojeny v úrovni pater a mají i některé společné prostory. Suburbánní situace, pravidelná rytmika hmot a okenních os, věžový belveder s nízkou střechou i některé další italizující prvky ukazují, že se projektant při návrhu domu volně inspiroval příměstskými protorenesančními vilami Toskánska. /PP
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila