- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Plzeňský
- Rodinný dům Václava Ornsta
Rodinný dům Václava Ornsta
FOIBOS - 29. 7. 22:00
Jednu z nejvýznamnějších vil z počátku třicátých let 20. století si v lochotínské vilové čtvrti postavil Ing. Václav Ornst (nar. 1889, ve dvacátých a třicátých letech viceředitel muničky Škodových závodů od r. 1936 ředitel).
Jednu z nejvýznamnějších vil z počátku třicátých let 20. století si v lochotínské vilové čtvrti postavil Ing. Václav Ornst (nar. 1889, ve dvacátých a třicátých letech viceředitel muničky Škodových závodů od r. 1936 ředitel). Po únoru 1948 byl okamžitě propuštěn. Údajně z důvodu, že zaměstnanci s ním odmítají spolupracovat a že má naprosto záporný postoj k lidově demokratickému zřízení. Ornst zadal zpracování projektu vily plzeňskému architektovi Václavu Neckářovi, patrně nejvýznamnějšímu propagátorovi funkcionalismu v Plzni. Václav Neckář (1896–1964), rodák z Mladé Boleslavi, pracoval, po studiích architektury na pražské technice u Jana Kotěry. V Plzni dostal místo na české průmyslové škole, později zde pracoval jako samostatný architekt. V meziválečném období navrhl četné bytové domy a vily v Plzni, sokolské cvičiště na Borech, úspěšně se účastnil řady soutěží. Podílel se také na řadě realizací veřejných budov s dalšími významnými architekty, např. s B. Chvojkou či F. Čermákem a G. Paulem. Po válce projektoval například obnovu plzeňských městských lázní a kulturní dům v Hrádku u Rokycan. Neckář dokončil plány Ornstovy vily v červnu 1930, vilu realizoval plzeňský stavitel Antonín Štipl od konce léta 1930 do července 1931. Vila je samostatně ve svahu stojící objekt o zvýšeném suterénu a dvou až tří nadzemních podlažích, na nepravidelném půdorysu přibližně tvaru L, střechy ploché využité částečně jako terasy. Na dvoutraktovou část domu navazuje při severním (uličním) průčelí příčný trakt. Ve zvýšeném suterénu byla prádelna, sklep a garáž. Na venkovní jednoramenné schodiště navazuje vstup do domu se zádveřím a schodištěm. Ze zádveří je rovněž přístupná kuchyně se zázemím. Na zádveří navazuje předsíň, z níž se vstupuje do rozlehlé jídelny a obytného pokoje. Z obou místností byla přístupná veranda, ze které vedlo schodiště do zahrady. Ve druhém podlaží se nacházely ložnice rodičů a dětí, pokoj hosta, koupelna a šatna. Hmotově působivé kompozici stavby dominuje nárožní schodišťový arkýř, k jehož boční stěně přiléhá nad vstupním, zčásti otevřeným schodištěm, úzká terasa. Polovina třetího podlaží je tvořena střešní terasou, orientovanou směrem do zahrady. Dům byl v roce 1994 prohlášen za kulturní památku (r. č. 12884/4-4956 ÚSKP) a nachází se na území Městské památkové zóny Plzeň-Lochotín. /JaS, PeD
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila