- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Plzeňský
- Vila Karla Tomáška
Vila Karla Tomáška
FOIBOS - 8. 8. 22:00
Stavitel Karel Tomášek z Lobez u Plzně (od roku 1924 součást Plzně) přizval už na počátku dvacátých let svého přítele architekta Jana Víška z Brna k úpravě vlastního projektu tzv. Legionářského domu v Doubravce u Plzně.
Stavitel Karel Tomášek z Lobez u Plzně (od roku 1924 součást Plzně) přizval už na počátku dvacátých let svého přítele architekta Jana Víška z Brna k úpravě vlastního projektu tzv. Legionářského domu v Doubravce u Plzně. Stavba z roku 1921 je jednou z nejranějších Víškových realizací. Když na počátku 30. let Tomášek připravoval stavbu vlastní vily, vybral pro ni místo nedaleko Legionářského domu v těsném sousedství Pikovy školy. Masarykova třída, kde se všechny stavby nacházely, se v té době stávala významnou reprezentační ulicí, spojující Plzeň s nově připojenou obcí Doubravkou. Projekt vily, která kromě obytné a reprezentační funkce zahrnovala i kanceláře Tomáškovy stavební firmy, zadal stavebník opět Janu Víškovi. Tomášek zahájil stavbu v listopadu 1931, vila byla dokončena 14. dubna 1933. Při Masarykově třídě je v úrovni zvýšeného přízemí v nároží hlavní vstup, na který navazuje hala s fontánkou a jednoramenným přímým schodištěm do patra. Z haly jsou v patře přístupné reprezentační obytné místnosti, v přízemí kancelářské prostory se samostatným vstupem pro veřejnost. V kolmém křídle je schodiště pro personál, které probíhá do suterénu i druhého patra, kde původně byla prádelna a pobytová, částečně krytá terasa s bazénkem. Suterén má dva samostatné vstupy. Mezi kuchyní a jídelnou je vestavěný oboustranný sekretář. Jídelnu od obývacího pokoje oddělují posuvné dveře. Koupelna má ušlechtilý obklad ze zeleného opaxitu. Objekt je vyřešen jako působivá kompozice hranolových hmot, na plochých střechách v úrovni druhého a třetího podlaží jsou terasy se zábradlím z drátoskla. Okna jsou dvojitá, prosklené stěny kovové. Fasády jsou kombinací probarvených omítek s umělým kamenem. Kolem objektu je předzahrádka, za objektem navazovala zahrada s bazénkem. Po roce 1948 sloužila vila jako sociální ústav pro děti. V devadesátých letech objekt výrazně zchátral, zahrada byla oddělena a zastavěna rodinným domem. Bývalou vilu nový vlastník rekonstruoval na administrativní budovu, vnější vzhled a nejvýznamnější interiéry byly zachovány. Dům byl v roce 1994 prohlášen za kulturní památku a je evidován v Ústředním seznamu kulturních památek pod r. č. 10946/4-4925. /JaS, PeD
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila