SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Usedlost Bertramka

FOIBOS - 19. 12. 00:00
Usedlost Bertramka

Stavení, která se nacházela na Smíchově v době Mozartově, měla již za sebou dlouhou historii. Podobně jako u mnoha jiných usedlostí, i zde lze spojit předchůdce s nějakou boudou sloužící jako zahradní domek či viniční lis.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 15.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

Mozartova 1, čp. 169, Praha 5-Smíchov
Stavebník: František z Bertramu, manželé Duškovi
Architekt:
Sloh: baroko
0 - 0
Stavení, která se nacházela na Smíchově v době Mozartově, měla již za sebou dlouhou historii. Podobně jako u mnoha jiných usedlostí, i zde lze spojit předchůdce s nějakou boudou sloužící jako zahradní domek či viniční lis. Také v případě Bertramky byla základem taková stále se rozrůstající hospodářská stavba. K větší přestavbě možná došlo někdy po roce 1743, kdy zdejší pozemky koupil František z Bertramu (Peltranu), podle něhož se usedlost jmenuje. Pokud již tehdy usedlost sloužila k letnímu pobytu, byla to její vedlejší funkce, hlavní náplní staveb zůstala hospodářská činnost. To nakonec vyplývá i z kupní smlouvy, kterou uzavřeli operní pěvkyně Josefína Dušková a její manžel, klavírista a hudební skladatel František Xaver Dušek, s dřívějšími vlastníky, hrabaty Clam-Gallas. Podle popisu tehdy manželé Duškovi získali „vinici za Újezdskou branou ležící, obecně Bertramkou zvanou, dříve Kolbovský dvůr, se všemi k tomu patřícími osetými polnostmi, kuchyňskou zahradou a štěpnicí, obytným domem, sýpkou a stodolou, s pěti kravami a dvěma tažnými voly, vozem a pluhem“. Pastorální idylka podle tehdejších romantických představ, včetně zápachu, šířícího se z chlévů. Nelze se proto divit, že se zde líbilo i osobě nejslavnější, která tu pobývala dokonce dvakrát, Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Stále se tu ukazuje jeden z pokojů jako Mozartův, v zahradě nalezneme Mozartovu bustu od Tomáše Seidana z roku 1876, ale také obnovený kamenný stůl, na kterém Mozart údajně komponoval slavného Dona Giovanniho. Asi již za Dušků, kteří byli vlastníky jen do roku 1799, došlo k postupné přeměně blízkého okolí v romantickou anglickou zahrádku se zahradním pavilonem. Usedlost po nějaké době koupil velký Mozartův ctitel Lambert Popelka a jako mozartovskou památku uchovával Bertramku i jeho syn Adolf. I přes velkou péči o zachování památky zničil roku 1871 Bertramku požár, jenž si vyžádal zásadní přestavbu. Odkazem se usedlost dostala v roce 1925 do vlastnictví mezinárodní nadace Mozarteum v Salzburgu, od které ji v roce 1929 odkoupila česká Mozartova obec.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

2.1. 13:52Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník