SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Lewiho vila

FOIBOS - 28. 12. 23:00
Lewiho vila

Vila čp. 1414 je v současnosti architektonicky nejhodnotnějším a stylově nejčistším obytným objektem ze třicátých let dvacátého století ve čtvrti rodinných domů převážně z období mezi dvěma světovými válkami, která je urbanisticky hodnotnou částí Roudnice nad Labem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Máchova ulice č.p. 1414, Roudnice nad Labem
Stavebník: Felix Lewi
Architekt: Jaroslav a Karel Fišerové
Sloh:
1934 - 1934
Vila čp. 1414 je v současnosti architektonicky nejhodnotnějším a stylově nejčistším obytným objektem ze třicátých let dvacátého století ve čtvrti rodinných domů převážně z období mezi dvěma světovými válkami, která je urbanisticky hodnotnou částí Roudnice nad Labem. Návrh vily manželů Lewiových vypracovali bratři Jaroslav a Karel Fišerové v roce 1934 a v témže roce se do ní i novomanželé po návratu ze svatební cesty nastěhovali. Jaroslav Fišer (1904–1984) studoval v Haagu, ve Vídni a v Praze na AVU u Josefa Gočára. Karel Fišer (1905–1971) absolvoval architekturu a pozemní stavitelství na ČVUT. Společně projektovali kromě vily v Roudnici (1934) i v pražské kolonii Baba (tzv. dům Joska v ulici Na ostrohu 48, 1932), dům pro Jiřího Trnku v Praze-Podolí a několik činžovních domů v Praze a Liberci. Od poloviny třicátých a ve čtyřicátých letech byly dle jejich návrhů stavěny budovy dvou pražských podniků Spofa (dříve Interpharma) v Modřanech a Elektra (Tesla) v Hloubětíně. Účastnili se řady soutěží a Jaroslav se také věnoval návrhům osvětlovací techniky. Po druhé světové válce společně ještě navrhli adaptaci pražské pasáže Světozor. Dům byl postaven pro rodinu syna majitele roudnické firmy Kork Lewi, Felixe Lewiho. Tato jedna ze tří roudnických korkáren dodnes stojí nedaleko vily v Havlíčkově ulici. V době Protektorátu se kvůli židovskému původu otce musela rodina vystěhovat. Po skončení války se rodina přejmenovala na Landovi; paní Landová v domě bydlela až do osmdesátých let dvacátého století, kdy ho koupili současní majitelé. V roce 1949 bylo přestavěno schodiště k hlavnímu vchodu. Vila manželů Lewiových je vynikající ukázkou stylu a úrovně bydlení československých podnikatelů meziválečného období, která se dodnes zachovala bez negativních stavebních úprav a především s řadou detailů, drobných konstrukcí (okna, dveře, radiátory, podlahy, mramorový parapet v obývacím pokoji, označení čísla popisného apod.) a částí dalšího vybavení, jež v rámci celku vytváří vysokou míru historické věrohodnosti objektu. Areál vily byl včetně vybraných kusů vnitřního mobiliáře v roce 2007 prohlášen kulturní památkou. /J. T.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník