- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Ústecký
- Palmeho vila
Palmeho vila
FOIBOS - 9. 12. 23:00
Jde patrně o největší funkcionalistickou vilu v České republice. Pestrá prostorová skladba jednotlivých částí domu vyvedená v pěti výškových úrovních dává stavbě, i přes její monumentálnost, překvapivou vzdušnost.
Informace o vile
Krásná Lípa čp. 40, Krásná Lípa
Stavebník: Josef Franz Palme
Architekt: Hans Richter
Sloh: funkcionalismus
1930 - 1930
Jde patrně o největší funkcionalistickou vilu v České republice. Pestrá prostorová skladba jednotlivých částí domu vyvedená v pěti výškových úrovních dává stavbě, i přes její monumentálnost, překvapivou vzdušnost. Pětipodlažní Palmeho vila skrývá desítky pokojů. Roztříštění hmoty objektu do čtyř hranolových bloků si vyžádalo stavbu hned několika schodišť. Často se v jednom podlaží nachází i několik úrovní podlah. Na rozdíl od vnější uspořádanosti stavby je vnitřní dispozice až chaotická. Hlavní vchod ústí do domu na úrovni suterénu. Do obytných prostor vede honosné mramorové schodiště. Centrální prostor tvoří obývací hala. Má obří rozměry. Plochou zabírá celý jeden blok domu. Výškou sahá přes dvě podlaží. Při boční stěně haly stojí dvouramenné dřevěné schodiště s nápaditým „mřížovým“ zábradlím. V patře nad halou se nachází pokoje s pásovými okny prořezávající dvě na sebe kolmé stěny. Unikátní součást areálu představují terasy. Obklopují vilu ze tří stran a ve třech výškových úrovních. Hlavní terasa navazuje na vilu ve výškové úrovni centrální haly. Plochu rozdělují subtilní železobetonové rámy na terasu a atrium. Součástí terasy je i vyhlídka v podobě vysutého balkonu. Nejvyšší terasa leží nad atriem a plynule přechází do lesíka nad vilou. Textilní magnát Josef Franz Palme byl jedním z nejschopnějších podnikatelů na severu Čech. Proslul otevřeností k zavádění technických novinek do výroby. Bylo mu přes šedesát let, když mu zaimponoval funkcionalismus. Pro architekta Hanse Richtera (1882–1971) představoval ideálního klienta. Ve stavbě se vedle funkcionalismu odráží také vlivy expresionismu, symbolizované hlavovým převýšením a silně vysutou římsou. Vila se po dostavbě setkala s odsudkem většiny obyvatel Krásné Lípy. Přezdívali jí opičí pavilon. V současnosti dům užívá ústav pro mentálně postižené obyvatele hlavního města Prahy. Objekt se musel přizpůsobit specifickým potřebám. V mezích možností přistupuje ústav ke stavebním úpravám citlivě. Nejzásadnější zásahem byla dvoupatrová nástavba jednoho z bloků. Stavebník použil architektonické prostředky, které ladí s původní stavbou, nástavba přesto hmotu domu znatelně zatížila. /M. K.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila