- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Ústecký
- Ředitelská vila Fridricha Martina
Ředitelská vila Fridricha Martina
FOIBOS - 4. 12. 23:00
Dvoupodlažní vilu postavila ústecká chemička pro šéfa výzkumu Fridricha Martina na návrší nad městem.
Dvoupodlažní vilu postavila ústecká chemička pro šéfa výzkumu Fridricha Martina na návrší nad městem. Stavba vyniká nápaditým půdorysem ozvláštněným dvěma nesymetrickými terasami v nároží. Moderního ducha dává vile bezozdobná fasáda s výraznými pásy oken. Dům zakončuje masivní valbová střecha. Krátce po dostavbě vily se v přízemí nacházela kuchyň, jídelna, dámský pokoj, pánský pokoj a na něj navazující zimní zahrada. V první patře býval pokoj pro hosty, ložnice majitelů a dětský pokoj. Obyvatelé mohli odpočívat na dvou prostorných terasách s výhledem do labského údolí. Z původních prvků se dochovala všechna okna. Pozoruhodný prvkem jsou kličky oken a dveří z bakelitu. Materiál, který se stal v dobách socialismu symbolem panelákové uniformity, byl tehdy novinkou a v ředitelské vile plnil roli luxusního interiérového doplňku. Architektonická kancelář Lossow a Kühne patřila k renomovaným tvůrcům své doby. Centrálu měla v Drážďanech. Stojí za řadou význačných staveb, např. nádraží v Lipsku, ale třeba také správní budovy Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem z roku 1930, která je označována za první československý mrakodrap. Chemička zadala firmě návrhy na několik vil a činžovních domů pro své zaměstnance. Pojetí ředitelské vily čerpá z myšlenek nové věcnosti. Vyhýbá se zdobnosti, výsledného dojmu dosahuje originální skladbou hmot, v interiérech klade důraz na prosvětlené prostory. Tento rozlet poněkud uzemňuje projev nostalgie, který reprezentuje těžká hmota střechy. Výstavba domu byla jedním z firemních benefitů pro špičkového vědce Fridricha Martina. Pracoval v chemičce od roku 1922. Od roku 1928 řídil vývoj technologie pro výroby syntetického benzinu z hnědého uhlí. Po redukci vývojového pracoviště v Ústí přešel Fridrich Martin roku 1931 do podniku Ruhr Chemie v Německu. Bydlel tedy v nové vile sotva rok. Výroba syntetického benzinu se za pár let stala strategickým odvětvím nacistického válečného průmyslu. V poválečném období byl dům nejdříve rozparcelována na dva služební byty a později proměněn v mateřskou školu. Dnes slouží jako kancelářská budova firmy Reichhold, která obchoduje s výrobky ústecké chemičky. Architektonický výraz domu poznamenalo zazdění jednoho z balkonů a rozšíření druhého. /M. K.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila