SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům

FOIBOS - 7. 1. 00:00
Rodinný dům

Na ostrožně jižně od centra Roudnice nad Labem je v zahradě s úpravou z období mezi dvěma světovými válkami usazena patrová vila projektovaná Ladislavem Vašákem z nedalekých Vědomic (1944).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 12.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Roudnice nad Labem, Roudnice nad Labem
Stavebník: soukromí majitelé
Architekt: Ladislav Vašák
Sloh:
1973 - 1977
Na ostrožně jižně od centra Roudnice nad Labem je v zahradě s úpravou z období mezi dvěma světovými válkami usazena patrová vila projektovaná Ladislavem Vašákem z nedalekých Vědomic (1944). Jako stavební technik se kromě pedagogické činnosti věnoval projektování. Navrhl řadu rodinných domů na Podřipsku i mimo region. Na pozemku nad tratí nedaleko městské rozhledny již v období mezi dvěma světovými válkami vznikla komponovaná zahrada s kašnou, schodišti, figurální plastikou ženy a oplocením s branou. Ovšem žádný dům zde nebyl postaven, i když byl již jednou z roudnických stavebních firem naprojektován. Realizovaný dům, navržený roku 1973, ve svém umístění na parcele a dispozičním řešení využívá svažité parcely s výhledem na město. Severní průčelí orientované do komponované okrasné zahrady se kvůli lákavému výhledu přímo nabízelo v obou podlažích k vytvoření teras téměř v celé jeho ploše. V patře je navíc terasa doplněna předsunutou pergolou provedenou z bílého litého betonu, jež vyrovnává mohutnost linie plného zábradlí. Pro intimněji pojaté propojení interiéru s okolím slouží terasa v západním průčelí, navazující přímo na zimní zahradu, jež odděluje společné obytné prostory (kuchyně, jídelny a obývacího pokoje) od ložnic. Pro zvýšení atraktivity posezení je zde umístěn krb. Celkově výrazně progresivně pojatá vila, dle slov jejího projektanta odrážející zásady meziválečné tradice funkcionalismu, ovšem svým výrazem s náznakem vlivu tzv. nového brutalismu, užitými materiály a detaily nezapře dobu vzniku. Vila je ukázkou autorsky pojaté stavební produkce Československa sedmdesátých let dvacátého století. Byla navržena v těsné spolupráci s rodinou stavebníka, aby v maximální míře plnila potřeby svých obyvatel a zároveň plně využila originality místa pro moderní bydlení. /J. T.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník