SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům

FOIBOS - 9. 1. 00:00
Rodinný dům

Dům byl koncipován, jak se píše v průvodní zprávě, pro dvoučlenou rodinu, babičku a psa.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 12.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Ústí nad Labem, Ústí nad Labem
Stavebník: soukromý majitel
Architekt: Jan Jehlík
Sloh:
1998 - 2000
Dům byl koncipován, jak se píše v průvodní zprávě, pro dvoučlenou rodinu, babičku a psa. Jde o jednoduchou stavbu, která byla situována do městské části v Ústí nad Labem, jejíž obytné kvality jsou více než zřejmé. Výše položené místo nad labským údolím skýtá nádherný výhled. Vila je opřena do mírného svahu. Skladba hmot je překvapivě jednoduchá. Vychází ze spojení dvou základních geometrický těles – hranolu a krychle. Přízemní část má obdélníkový půdorys, je zděná a jsou zde umístěny obytné prostory a garáž. Horní kubická část má dřevěnou konstrukci i obvodový plášť. Je dvoupodlažní a je určena pro pokoj nejstaršího člena rodiny a hostinský pokoj. Každé podlaží má vlastní terasu. Tento systém graduje ve druhém patře. Zde je hmota kubusu prolomena a terasa je integrální součástí patra. Tvoří tak zajímavý detail a odlehčuje jinak celistvou hmotu kubusu. Strohost minimalistického pojetí ztlumil architekt Jan Jehlík zabarvením fasády spodní části objektu do žluti a dřevěným obložením horní kubické části. Interiér vily odráží minimalistickou koncepci exteriéru. Čisté otevřené prostory jsou vertikálně spojeny schodištěm, které má tvar eliptického válce. Propojení exteriéru a interiéru je završeno světlíkem nad schodišťovou halou, který tvoří jakýsi prosklený objekt. Pozornost byla věnována také detailům oplocení, které podtrhuje čistotu a jednoduchou eleganci domu. Architekt vilu koncipoval ke kraji pozemku a vytvořil tím pohledovou osu směrem k labskému údolí. Tato osa je zvýrazněna přístupovým chodníkem ke vstupu do domu, který je lemovaný stromořadím. Jan Jehlík absolvoval fakultu architektury ČVUT v Praze v roce 1985. Následovala projekční praxe v ústeckém Stavoprojektu. V letech 1991–1996 byl hlavním architektem města Ústí nad Labem. V roce 1996 zakládá soukromou projekční kancelář – Jan Jehlík, architektonická kancelář. Během této činnosti realizuje kancelář řadu rodinných domů, podílí se na urbanistických studiích a projektech. Výraznou měrou přispěla tvorba Jehlíkovy kanceláře k oživení podoby Mírového náměstí v Ústí nad Labem. Od roku 2007 se Jan Jehlík stal vedoucím Ústavu urbanismu na Fakultě architektury ČVUT Praha. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník