SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Tagwerkerova vila

FOIBOS - 26. 11. 00:00
Tagwerkerova vila

Vila Jana Tagwerkera měla, zdá se, trochu zvláštní osud. Původně byla zamýšlena jako dům pro stavitelskou firmu Karla Kindla, nicméně po roce byl projekt změněn a byla postavena pro nového nájemníka – prokuristu firmy Kindl.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 12.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Maršála Žukova 7, čp. 1574, Most
Stavebník: Jan Tagwerker
Architekt: Karel Kindl
Sloh:
1927 - 1928
Vila Jana Tagwerkera měla, zdá se, trochu zvláštní osud. Původně byla zamýšlena jako dům pro stavitelskou firmu Karla Kindla, nicméně po roce byl projekt změněn a byla postavena pro nového nájemníka – prokuristu firmy Kindl. Původní architektonický záměr přinejmenším vycházel z návrhu předchozí vily. Že měl být součástí stavitelství Kindl je zřejmě i z toho, že má nájezd pro automobily ze sousedního pozemku vily pro stavitelskou firmu Karel Kindl. Na rozdíl od předchozí realizace ale došlo k výrazné změně, a sice k tomu, že původní střecha, koncipovaná jako valbová, byla změněna na rovnou. Původní záměr ale zůstal stejný. Dům vycházející z čtvercového půdorysu je symetricky rozvržen, průčelím se obrací do ulice. Tím, že byla změněna koncepce střechy, vznikla situace, kdy podkrovní mansarda se stala jakousi věží a hlavou domu. Střechy jsou ploché. Celkový koncept sleduje starší práci Karla Kindla – mohutné římsy, šambrány oken, vstup do zvýšeného přízemí. Schodiště má podobný charakter jako u Kindlova domu s atributy obloučkového stylu. Stejná je i barevnost fasády, která zvýrazňuje členění domu. Celkově je tato v pořadí druhá stavba o něco menší než předcházející. Změna tvarosloví, především změna střechy z valbové na plochou, redukce zdobných detailů, by mohla ukazovat na pokus o stylovou změnu. Neznáme sice důvody, proč došlo k tak výrazné změně v projektu (mohla být čistě ekonomického charakteru), ale je lákavé usuzovat na to, že se Karel Kindl ve své druhé mostecké realizaci rozhodl nějakým způsobem reflektovat v té době stále sílící vliv funkcionalistické architektury. Vzhledem k tomu, že nejsou doposud známy další práce této firmy, nelze tento spekulativní předpoklad zatím nijak doložit. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník