SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Trude Ritterové

FOIBOS - 15. 12. 00:00
Vila Trude Ritterové

Zřejmě jedinou funkcionalistickou realizací v Chomutově je práce německého architekta Rudolfa Hildebranda pro Trude Ritterovou na ulici, která nesla původně název Brüxerstrasse.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 12.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Stromovka čp. 1927, Chomutov
Stavebník: Trude Ritterová
Architekt: Rudolf Hildebrand
1931 - 1931
Zřejmě jedinou funkcionalistickou realizací v Chomutově je práce německého architekta Rudolfa Hildebranda pro Trude Ritterovou na ulici, která nesla původně název Brüxerstrasse. Návrh je datován 19. února 1931, je však pravděpodobné, že vznikal dříve – snad už od roku 1927, a že ve stejném roce, v jakém je datován, případně následujícím, proběhla výstavba. Vedoucím stavby byl Franz Hantschel, jeden z tehdejších stavitelů v Chomutově. Projekt vily vycházel z technicistního, funkcionalistického tvarosloví, jehož původní stav je zachován dodnes. Určité změny doznalo přízemí, kam byla dostavěna garáž. Autor vyšel z jednoduchého, mírně obdélníkového půdorysu a respektoval jej i v celkovém zacházení s hmotou stavby. Pohled a vstup z ulice byl řešen přísně symetricky a odráží vnitřní uspořádání interiéru. To znamená, že autor do této části domu (obrácené k severu) situoval především užitá a sanitární zařízení. K jihu a do zahrady byly situovány obytné místnosti spolu s terasou a místností, která byla zamýšlena pravděpodobně jako jakási letní jídelna či odpočívací prostor, skýtající úkryt před poledním sluncem a v zimním čase možnost plnějšího využití krátkého dne. V tomto jižním pohledu autor už neopakoval symetričnost uspořádání z pohledu severního a to i díky terase, která je přilepena k prvnímu patru. Realizace je v chomutovském kontextu svým způsobem poměrně ojedinělá, a to tím, jak důsledně sleduje funkcionalistické důrazy. V jistém smyslu je důkazem o pozvolném pronikání funkcionalistického projektování do okrajových center severozápadních Čech. Trude Ritterová měla se svým manželem zřejmě právní praxi. Po druhé světové válce odstoupila dům chomutovské nemocnici, která jej používala až do osmdesátých let dvacátého století. Rudolf Hildebrandt byl pražským architektem. V Praze projektoval nájemní dům v Kamenické ulici v Holešovicích a v letech 1938–1939 vyprojektoval nájemní dům pro bratry Schedlbauerovy v Ústí nad Labem. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

26.2. 16:02Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník