SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Wilheminy Philippsové

FOIBOS - 22. 10. 00:00
Vila Wilheminy Philippsové

Jednou ze členek Všeobecně prospěšného stavebního společenství, které vzniklo v roce 1902 v Litoměřicích a mělo na úkol sdružovat zájemce o výstavbu v nově vznikající vilové čtvrti „pod Mostkou“, dnes řečeno „za tratí“, byla i Wilhemina Philippsová (1862–1936).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 12.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Nerudova 3, čp. 827, Litoměřice
Stavebník: Wilhemina Philippsová
Architekt: Julius Werner
1903 - 1903
Jednou ze členek Všeobecně prospěšného stavebního společenství, které vzniklo v roce 1902 v Litoměřicích a mělo na úkol sdružovat zájemce o výstavbu v nově vznikající vilové čtvrti „pod Mostkou“, dnes řečeno „za tratí“, byla i Wilhemina Philippsová (1862–1936). Byla dcerou jednoho z litoměřických stavitelů Julia Wernera. V listopadu 1897 si vzala za muže Karla Philippse, který do Litoměřic přišel s rodiči v roce 1873. Karl převzal po otci obchod se smíšeným zbožím na náměstí. Mladí manželé nejprve bydleli u manželčiných rodičů, ale právě v roce 1902 došlo k rozhodnutí o koupi nového pozemku a následné výstavbě vily v nově vznikající čtvrti města. Stavby se ujal Wilheminin otec. Plány domu pocházejí z roku 1903. Celá výstavba trvala necelé dva roky a k 18. lednu 1905 se manželé do nové vily stěhovali. Patrová podsklepená vila s obytným podkrovím, stavěná na nárožní parcele v duchu doznívajícího historismu , je situována vně zahrady. Půdorys vyznívá především svojí nesouměrností. Z jednoduchých linií hmoty domu jakoby vystupují dvě válcové věže, které narušují strukturu půdorysu. I podle rozložení místností je patrné, že dům měl mít nájemní jednotku, která se nachází v patře domu. Vila je nápadná nejen svým nesourodým půdorysem, ale také členitostí střešní krajiny, z níž vystupují jako dominanty někde zachované původní zdobené vysoké štíhlé komíny a vikýře se sedlovými střechami. Hlavní průčelí směřující do Nerudovy ulice můžeme rozčlenit na tři části: Levé křídlo, ukončené štítem. Dále prostřední hmotu, kterou zvýrazňuje balkon s dřevěnou, červeně zvýrazněnou balustrádou a sloupky nesoucí sedlovou střechu zastřešující prostor terasy. A nakonec dům ukončuje válcová věž ukončená odstupňovaným cimbuřím. Štít domu i vikýře celého domu jsou zvýrazněny hrázděním, které je zčásti falešné a na několika místech zvýrazněné ozdobnou řezbou. Vila v průběhu let prošla několika přestavbami, interiéry jsou již zcela přestavěny, na několika místech můžeme vidět pozůstatky původních vitrají. Dnes vilu Wilheminy Philippsové vlastní soukromý majitel a přízemí domu slouží k obchodním účelům. Objekt se nachází v ochranném pásmu Městské památkové rezervace Litoměřice, sám však není památkově chráněný. /V. B.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník