SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Věry a Bohuše Míčkových

FOIBOS - 18. 1. 00:00
Rodinný dům Věry a Bohuše Míčkových

Volně stojící třípodlažní vila se nachází v oblasti položené severně od Vratislavova náměstí, historicky nazývané Niva, kde se po polovině dvacátých let soustředila převážná část rodinné výstavby.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 2.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Tyršova čp. 500, Nové Město na Moravě
Stavebník: Věra a Bohuš Míčkovi
Architekt: Lev Krča
Sloh:
1939 - 1940
Volně stojící třípodlažní vila se nachází v oblasti položené severně od Vratislavova náměstí, historicky nazývané Niva, kde se po polovině dvacátých let soustředila převážná část rodinné výstavby. Objekt charakterizuje poměrně členité uspořádání hmot, jejichž základ tvoří kubus, završený daleko vysunutou korunní římsou s nízkou jehlancovou střechou. Jihozápadní fasádě dominuje arkýř ukončený balkonem, k němuž v přízemí přiléhá podkovovitě zalomená terasa. Východní nároží obepíná vertikálně i objemově diferencované těleso rizalitu, který v prvním patře prolamují výškově redukovaná okna. Po obvodu obíhá stavbu sokl z lomového kamene, kontrastující s jinak hladkými omítkami. Ústředním komunikačním prostorem zvýšeného přízemí je schodišťová hala, provázaná po celé délce jedné stěny s obývacím pokojem. Na ni pak dále navazuje kancelář, jídelna a kuchyně. Patro zaujímá hostinský pokoj, ložnice manželů a dětský pokoj, vybavený posuvnou zástěnou, umožňující rozdělit místnost na dívčí a chlapeckou část. Rodinný dům pro okresního veterinárního komisaře MVDr. Bohuše Míčka a jeho ženu Věru projektoval architekt Lev Krča, žák Josefa Gočára na pražské AVU. Po ukončení studií pracoval ve společném ateliéru s Jaroslavem Kinclem a Stanislavem Tobkem a v roce 1938 založil v Praze vlastní architektonickou kancelář. Během relativně krátké kariéry vyprojektoval řadu rodinných i nájemních domů. Jako aktivní sportovec se stal také specialistou na sportovní stavby. Po polovině třicátých let pak pracoval na několika zakázkách pro místní klienty, které uzavírala poměrně konzervativní realizace Míčkova domu, dokládající architektovo hledání kontinuity v tradicionalisticky smýšlejícím prostředí.  /E. Š.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník